Mjerenje i standardi kao sastavni dio života: Evo šta sve o njima nismo znali

27.11.2023. | 07:10

„Nauka počinje tamo gdje počinju mjerenja“, rekao je Dmitrij Ivanovič Mendeljejev, tvorac periodnog sistema elemenata, jer se upravo na osnovu mjerenja, između ostalog, utvrđuju i potvrđuju karakteristike, kvantitet i kvalitet bilo kojeg proizvoda. Zato je metrologija ne samo sastavni dio života, već i važan segment naučnih istraživanja i tehničko-tehnološkog progresa, kaže Nataša Žugić, direktorica Zavoda za standardizaciju i metrologiju Republike Srpske.

Metrologija, kao nauka koja se bavi metodama mjerenja različitih fizičkih veličina, definisanjem mjernih veličina i njihovom upotrebom, ostvarivanjem etalona mjernih veličina i sledivošću i potvrdom tačnosti mjerenja, prisutna je u svim oblastima ljudskog djelovanja, objašnjava Žugićeva, a posebno je važna pri mjerenjima koja se koriste u oblastima od javnog interesa.

“U te oblasti spada promet dobara, zaštita zdravlja, opšta bezbjednost, zaštita životne sredine, privrede i bezbjednost saobraćaja, i tada govorimo o primjeni mjerila u zakonskoj metrologiji. U suštini, metrologija je svuda oko nas – od kupovine hrane i goriva, do plaćanja struje, vode, taksi usluge, pa i kazne za prekoračenje brzine i slično…Svaki dan se susrećemo sa mjerenjem vremena ili temperature vazduha i sve to je samo dio života u koji zalazi metrologija”, kaže Žugićeva.

Upravo zato je od suštinske važnosti tačnost mjerila zakonske metrologije koja se mora periodično provjeravati uz pomoć odgovarajućih etalona, a zatim i potvrditi žigovima ili dokumentima o verifikaciji. Mjerenja imaju ključnu ulogu  u zdravstvu, napominje Žugićeva, jer direktno utiču na zaštitu zdravlja pacijenata i dalje postupanje i zato je deset medicinskih uređaja sa funkcijom mjerenja odnedavno ušlo u zakonsku metrologiju u Republici Srpskoj.

“Posebno su značajni medicinski uređaji sa funkcijom mjerenja od kojeg zavisi dijagnostika ili doziranje određenih lijekova, odnosno terapija za pacijente. Zato je propisano da verifikaciju i provjeru tačnosti jednom godišnje moraju proći anesteziološke mašine, respiratori, defibrilatori, EKG uređaji, infuzomati, perfuzori, inkubatori za neonatalne i pedijatrijske pacijente, terapeutski ultrazvučni uređaji, dijalizni uređaji i pacijent monitori. Ta dodatna provjera i objektivna potvrda tačnosti njihovog mjerenja, odnosno periodična verifikacija,  obezbjeđuje veću sigurnost njihove upotrebe u praksi. To ujedno znači i veću sigurnost za medcinske ustanove koje ih koriste i za pacijente“, objašnjava direktorica zavoda.

Takođe napominje da su, kao i mjerenje, i standardi svuda oko nas. Bez standardizacije ljudsko društvo, kakvo danas poznajemo, ne bi moglo ni poslovati ni funkcionisati, kaže Žugićeva. Ipak, iako su standardi sveprisutni u našem životu i primjenjivi na skoro sve njegove aspekte, prisutan je i svojevrsni prividni apsurd – standardi su uglavnom gotovo nevidljivi.

“Dok svakodnevno oblačimo odjeću i obuću određene veličine, prelazimo ulicu kada je zeleno na semaforu ili čekamo kada je crveno, što pretražujemo internet, koristimo mobilne telefone, što svaka faks mašina prima istu veličinu papira, što koristimo iste punjače – o tim stvarima, kao i o milionima drugih koje svakodnevno koristimo, u stvari i ne razmišljamo. Ovo govori da su standardi srasli sa našim životom u tolikoj mjeri da ih više i ne primjećujemo”, kaže Žugićeva.

Objašnjava da je standardizacija zasnovana na međunarodnim standardima koje zemlje uglavnom preuzimaju u svoj sistem i da to najčešće zavisi od kapaciteta tehničkih komiteta koji o tome odlučuju i pripremaju te standarde za objavu.

“Problem manjih zemalja je uglavnom u nedostatku kapaciteta da se međunarodni standardi preuzmu u formi prevoda na domaći jezik, jer je time osigurana lakoća njihove primjene. Sa tim problemom se sreće i BiH. Takođe, kod nas je evidentan i nedostatak odgovarajućih akreditovanih tijela za ocjenu usklađenosti poput ispitnih laboratorija, sertifikacionih tijela za proizvode ili usluge i slično, ali s tim problemom sreću se i druge zemlje u našem okruženju”, kaže Žugićeva i napominje da je uloga Zavoda za standardizaciju i metrologiju izuzetno značajna u smislu promocije standardizacije i omogućavanja dostupnosti standarda i informacija o njima.