Mitropolit Hrizostom nakon liturgije: Sveti velikomučenici dabrobosanski sabiraju i obavezuju

15.07.2023. | 14:03

NJegovo visoko preosveštenstvo mitropolit dabrobosanski Hrizostom rekao je da Sveti velikomučenici dabrobosanski, ne samo da sabiraju, nego i obavezuju Crkvu i vjernike da se sjećaju svih onih koji su mučenički postradali za krst časni i slobodu zlatnu, dostojanstvo i pravo srpskog naroda da živi i opstane.

Vladika Hrizostom izjavio je novinarima u porti crkve Svetog proroka Ilije na Sokocu, gdje je danas održan Sveaparhijski sabor u spomen na Sveštenomučenike dabrobosanske, da su sveštenomučenike ove mitropolije, sa Svetim Petrom Sarajevskim na čelu, ustaše stavile na najstravičnije muke.

“Za stradanje toliko hiljada sveštenika, mitropolita, episkopa i vjernog naroda sigurno su odgovorne hrvatske ustaše i ne treba niko da se pokriva fašizmom, nacizmom, ovo je čisto ustaško djelo”, rekao je mitropolit Hrizostom nakon liturgije, koju je služio sa mitropolitom crnogorsko-primorskim Joanikijem i monaštvom i sveštenstvom Mitropolije dabrobosanske.

On je naglasio da su ustaše počinile genocid nad srpskim narodom, ali da je Bog upravo putem Crkve proslavio one koji su mučenički stadali, prije svega Sveti Petar koji je bio jedna od najvećih ljudskih gromada u srpskom narodu i Srpskoj pravoslavnoj crkvi.

Mitropolit Hrizostom je rekao da je on prvi stradao, bačen u jamu Jadovno na Velebitu, a poslije njega su na različite načine stradale stotine sveštenika i narod.

“Danas je naš sabor, mi se njih sjećamo i molimo Bogu, a oni se sigurno danas mole za nas i raduju se da ih nismo zaboravili i već da se kao njihova duhovna djeca i potomstvo ovdje okupljamo”, poručio je vladika Hrizostom i zahvalio vjernicima koji su došli da proprate ovaj veliki događaj.

Vladika Joanikije rekao je da na ovakve praznike, kada se slave sveti Božiji ugodnici, ne pozivamo ni na kakavu mržnju i osvetu, nego na ljubav i praštanje.

Prema njegovim riječima, mučitelji i zločinci su htjeli da ih unište i izbrišu njihovo ime iz našeg naroda, ali da se dogodilo suprotno.

“Oni su vječno ostali i vječno žive u našim dušama, zato što su živi pred prijestolom Božijim”, dodao je mitropilit Joanikije.

Besjedeći o saboru u spomen svetih sveštenimučenika, ispovjednika i novomučenika Mitropolije dabrobosanske protojerej stavrofor Vladimir Stupar rekao je da “zajedničko i saborno spominjanje sveštenomučenika nije isključivo utemeljeno na pamćenju i sjećanju prošlosti, već je Duhom svetim utemeljno na sjećanju vječnih i neprolaznih riznica Carstva Božijeg”.

Stupar je rekao da su upravo ove riznice one u kojima je sabrana pšenica Božija, a koji su svštenomučenici, ispovjednici i novomučenici koje danas proslavljamo postali kroz svoje stradanje za Hrista.

On je naveo da Sveta crkva nosi spomen na sve stradale mučenike i novomučenike i raduje se, jer je kroz krst Hristov i njegovo vaskrsenje svako stradanje dobilo vječni smisao jer je utemljeno na ljubavi.

Načelnik opštine Sokolac Milovan Bjelica rekao je Srni da je ponosan što se veličanstveni treći sabor i slava Sveštenomučenika Mitropolije dabrobosanske održava u porti hrama u srcu Romanije.

On je naveo da su ovakvi sabori na istom mjestu održavani od 1992. godine, kada je zbog teških okolnosti Sokolac raširenih ruku prihvatio Mitropolita dabrobosanskog blagopočivšeg Nikolaja i njegove saradnike.

“Srpska pravoslavna crkva nas je održala, ostala jedinstvena i bila uz srpski narod u najtežem periodu s početka devedesetih godina, uz njenu pomoć vraćen je narod crkvi i uvedena vjeronauka u škole i naša djeca treba da zanju o svim dešavanjima u našoj istoriji”, naglasio je Bjelica.

Osim Bjelice, liturgiji i lomljenju slavskog kolača povodom Sveaparhijskog sabora i slave Sveštenomučenika dabrobosanskih, prisustvovao je i načelnik opštine Pale Boško Jugović.

Sveeparhijski sabor okupio je sve sveštenike Mitropolije dabrobosanske, sveštenike iz ostalih eparhija i vjernike.

Sveti arhijerejski sabor SPC u maju 2005. godine proglasio je svetim Sveštenomučenike dabrobosanske postradale od ustaša od 1941. do 1945. godine i od komunista nakon Drugog svjetskog rata.

Među Sveštenomučenicima dabrobosanskim su mitropolit dabrobosanski Petar Zimonjić i vladika Varnava Nastić, ali i paroh glasinačko-košutički Velimir Mijatović, čije mošti od juna 2019. odlukom mitropolita Hrizostoma počivaju u Crkvi Svetog proroka Ilije na Sokocu.

Prvo saborno proslavljanje bilo je 2021. u drevnom manastiru Vozućica, a potom u porti crkve Svetog proroka Ilije u Ilijašu.