Mitropolit Hrizostom na Gazimestanu: Kosovski zavjet znači težnju onome što je vječno

28.06.2022. | 15:39

Njegovo visokopreosveštenstvo mitrpolit dabrobosanski Hrizostom rekao je danas na Gazimestanu da je Kosovo simbol srpskog stradanja od 1389. godine do danas i naglasio da kosovski zavjet ne znači okretanje ovozemaljskim dobrima, već težnju onome što je vječno.

“Evo do dana današnjeg sabrani sa svih krajeva svijeta ponovo smo na Gazimestanu i ponovo obnavljamo kosovski zavjet i vjeru kosovskih junaka i vitezova, sjećajući se i svih koji su stradali pod istim zavjetom poput mučenika iz Jasenovca koji ustaši kaže – samo ti radi svoj posao, a ja znam čemu i kome pripadam”, naveo je mitropolit Hrizostom.

Mitropolit je istakao da je taj zavjet ponio sa Kosova i Metohije kao i oni koji su stradali u Hercegovini, širom BiH, Like, Dalmacije Hrvatske, jer se tim zavjetom Srbi sjedinjuju sa onim koji je sebe na Golgoti dao da strada.

Mitropolit Hrizostom je, odajući poštu svim stradalim od Kosovskog boja do danas, poželio da Gospod i današnji dan daju ukrepljenje vjerom Svetog kneza Lazara i svih Srba od Kosovske bitke do danas.

“Evo nas pred svetim knezom Lazarom, kao djeca pred svojim prađedovima, da mu se poklonimo i zahvalimo za njegovu žrtvu, kao što je Gospod izašao na Golgotu svojom voljom radi spasenja svijeta, tako je i knez Lazar izišao na polje Kosovo sa svojom vojskom kako bi sebe žrtvovao za ono što danas jesmo za srpski narod koji slavi Hrista i onu vjeru za krst časni i slobodu zlatnu”, rekao je mitropolit Hrizostom.

Ponavljajući riječi Njegove svetosti patrijarha srpskog Porfirija izgovorene jutros na svetoj Vidovdanskoj liturgiji u porti manastira Gračanica “mi smo ovdje da obnovimo Kosovski zavjet – zemaljsko je za malena carstvo, a nebesko za vijek vjekova”, mitropolit Hrizostom je istakao da to carstvo Srbima niko ne može oteti.

“Mogu zemlju da nam otmu, sve, ali carstvo nebesko i Boga koga ispovijedamo nam niko ne može zabraniti”, poručio je mitropolit Hrizostom.

Okupljanje Srba na Gazimestanu proteklo je uz stroge mjere kontrole kosovske policijske službe, koja nije dozvoljavala prilazak Gazimestanu sa bilo kakvim nacionalnim obilježjima.

Mladiće i djevojke koji su došli na Gazimestan sa majicama na kojima je bio ispisan grb Srbije ili su imali neko od crkvenih ili drugih obilježja pripadnici kosovske policijske službe su pod prijetnjom hapšenjem primorali da skinu majice i odbace u obližnje kontejnere.

Oni koji su odbili da se povinuju naredbi ostali su van kruga Gazimestana.

Njegova svetost patrijarh srpski Porfirije je u pratnji specijalne jedinice kosovske policijske službe – Rosu otputovao sa Gazimestana.