
Mine prijete i 30 godina poslije rata: EU pomaže BiH u procesu deminiranja FOTO
18.07.2025. | 13:16Bosna i Hercegovina ni nakon 30 godina od rata još uvijek nije u potpunosti očišćena od mina, pa tako spada u red zemalja koje se suočavaju sa velikim minskim problemom.
Prema podacima koje je objavio Centar za uklanjanje mina u BiH u Planu deminiranja u BiH za 2025. godinu, sumnjiva opasna površina na mine u Bosni i Hercegovini iznosi 822,87 km2, što predstavlja 1,60 odsto u odnosu na ukupnu površinu Bosne i Hercegovine.
“U oko 110 ugroženih opština, odnosno 1.261 ugroženoj zajednici pod direktnom ugroženosti od mina živi 93.071 stanovnik Bosne i Hercegovine”, navodi se u Planu deminiranja u BiH za 2025. godinu.
Uprkos takvom stanju, na sreću, u Bosni i Hercegovini prošle godine nije bilo minskih nesreća. Međutim, od 1992. do 2024. godine od mina i drugih eksplozivnih sredstava zaostalih iz rata u BiH je stradala 8.471 osoba.
Planom za ovu godinu, Centar za uklanjanje mina u BiH planira očistiti 75 km2 površine od mina. Kada je u pitanju veličina ranije spomenute sumnjive opasne površine, na Federaciju BiH se odnosi 655,33, na Brčko distrikt 10,35, te na Republiku Srpsku 157,19 kvadratnih kilometara.
Dragan Kos, pomoćnik direktora Republičke uprave civilne zaštite, Sektor za deminiranje, ističe da su, kada je riječ o sumnjivim područjima u Srpskoj, procjene da je riječ o oko 65 šumskih površina. To su, kako je naglasio, područja koja su zarasla u srednju i visoku vegetaciju.
“Sva područja za koja smo imali podatke da su kontaminirana, obilježena su. S tim da postoji neovlašteno uklanjanje minskih znakova. Dobro je što većina ljudi koji žive u blizini za to zna, te se ponašaju odgovorno, bilježe to na svoj način”, rekao je Kos za “Nezavisne novine“.
Bosni i Hercegovini u procesu deminiranja još od 1996. godine pomaže Evropska unija, koja je sa izdvojenih oko 50 miliona evra za podršku različitim aktivnostima borbe protiv mina, kao što su deminiranje, pomoć žrtvama, izgradnja kapaciteta i edukacija o rizicima od mina, jedan od najvećih međunarodnih donatora.
Osim toga, u proteklom periodu podrška je obuhvatala i osnaživanje žrtava mina i njihovih porodica kroz pružanje obuka za poslovanje i mogućnosti zapošljavanja.
“Bosna i Hercegovina bez mina nije samo pitanje sigurnosti. To je pitanje izgradnje budućnosti u kojoj se može ostvarivati napredak i u kojoj se zajednice mogu izliječiti, a nasljeđe rata ostaviti u prošlosti. EU ostaje potpuno posvećena pružanju podrške BiH u ostvarivanju cilja – BiH bez mina”, rekao je ranije ove godine Luiđi Soreka, šef Delegacije EU i specijalni predstavnik EU u BiH.
Da Evropska unija ostaje snažan partner BiH u procesu uklanjanja mina, pokazala je i donacija u junu ove godine kada je Centru za uklanjanje mina u Bosni i Hercegovini donirano 15 terenskih vozila.
Vozila koja će omogućiti bezbjedniji transport deminerskih timova i opreme do udaljenih i teško dostupnih sumnjivih minskih područja, ali i učinkovitije operacije na terenu, nabavljena su u okviru većeg projekta protivminskog djelovanja koji podržava EU, vrijednog preko 10 miliona evra za finansiranje uklanjanja mina iz preostalih kontaminiranih područja u Bosni i Hercegovini.
Takođe, po dva vozila ojačaće i Federalnu upravu civilne zaštite Federacije BiH i Civilnu zaštitu Republike Srpske.
Adebayo Babajide, zamjenik šefa Delegacije Evropske unije u Bosni i Hercegovini, tom prilikom je istakao da EU ostaje u potpunosti posvećena cilju da Bosna i Hercegovina postane zemlja bez mina.
“U tu svrhu smo obezbijedili preko 50 miliona evra grantova za uklanjanje mina, pomoć preživjelima i izgradnju lokalnih kapaciteta, uključujući predaju 15 novih terenskih vozila Centru za uklanjanje mina u BiH”, rekao je Babajide.
Da je podrška EU značajna, potvrdio je Enis Horozović, direktor Centra za uklanjanje mina u BiH, koji je istakao da su do sada imali velikih problema sa voznim parkom jer je 59 vozila bilo u lošem stanju.
Takođe, vrijedi pomenuti da je Centar za uklanjanje mina u BiH u saradnji sa projektnim partnerima, i to Oružanim snagama BiH i Norveškom narodnom pomoći – NPA u 2020. godini realizovao projekat pod nazivom “Opšta procjena minski sumnjivih područja u BiH” koji je, takođe, finansirala Evropska unija.