FOTO: EPA
Meteorolozi izdali najviše upozorenje: Stiže najopasniji olujni talas FOTO
21.07.2026. | 12:44 Dodaj BL Portal kao Google izvorEvropski centar za prognozu oluja (Estofex) za danas, 21. juli je izdao najviše upozorenje za razvoj snažnih oluja na području Balkana, računajući i BiH.
Objavio je ovo BHMETEO.ba, uz pojašnjenje da je ovo najopasniji dan po pitanju oluja od početka ove godine.
“To se najviše odnosi na dijelove susjedne Hrvatske i njene obale, primorja Crne Gore, ali i na dijelove naše zemlje, a najviše Hercegovine i centralnog i jugoistočnog pojasa Bosne”, pojašnjavaju.
Zbog toga oglasio se Estofex, evropski centar za prognoziranje i praćenje oluja i izdao najviši stepen upozorenja za dijelove Balkana.
“Preko naših krajeva danas se premješta oslabljena hladna fronta, koja donosi nestabilno vrijeme širom zemlje uz prolazno kišu i pljuskove sa grmljavinom”, navode iz BHMETEO.ba.
Kako navode, ono što je karakteristično za ovu frontu su izrazito jaka i brza strujanja u vertikalnim slojevima atmosfere, zbog čega će se olujni procesi brzo premještati, a krajevima koje zahvate donositi olujne udare vjetra.
“Prisutan je i rizik od leda”, zaključuju.
