Među rijetkim u Evropi: Republika Srpska može biti ponosna na tri prašumska rezervata

15.03.2023. | 09:14

Republika Srpska može biti ponosna jer je jedna od rijetkih zemalja u Evropi koja ima tri prašumska rezervata na velikim površinama, rekao je Srni načelnik Odjeljenja za prirodno nasljeđe u Republičkom zavodu za zaštitu kulturno-istorijskog i prirodnog nasljeđa Dragan Kovačević.

Kovačević je istakao da se značaj prašuma Perućica, Lom i Janj sagledava u tome što se u njima prirodni procesi odvijaju u potpunosti bez uticaja čovjeka.

“Svaka vrsta, stanište, svaki član ima svoj značaj i doprinosi prirodnoj ravnoteži prašumskih rezervata. Republika Srpska je sačuvala ove tri prirodne laboratorije i prepustila ih u potpunosti prirodi i ostavila široj naučnoj i stručnoj javnosti da je prati, proučava i donosi zaključke”, napomenuo je Kovačević.

On vjeruje da će ti mali ostaci iskonskih šuma na ovim područjima uvijek imati odgovor gdje i kako čovjek griješi.

“Sa druge strane, ostavili smo dovoljno prostora za očuvanje izvornih šumskih genetičkih resursa”, rekao je Kovačević.

Prema njegovom mišljenju, Republika Srpska može biti ponosna i na činjenicu da je u julu 2021. godine Odbor Uneska za svjetsku baštinu na zasjedanju u Kini, proglasio strogi rezervat prirode prašumu Janj kod Šipova prirodnim dobrom od svjetskog značaja.

“Ovaj prašumski rezervat je tako postao prvo prirodno dobro iz Republike Srpske, BiH, upisano na Unesko Listu svjetske baštine, nakon područja Starog mosta i Starog grada Mostara, Mosta Mehmed-paše Sokolovića u Višegradu i Stećaka – srednjovjekovnih nadgrobnih spomenika koji su upisani kao kulturna dobra”, napomenuo je Kovačević.

Prašuma Janj, dodao je on, za koju je određena zaštitna zona od 295 hektara, uvrštena je u okviru proširenja lokaliteta svjetske baštine Unesko “Iskonske bukove šume Karpata i drugih regiona Evrope”, zajedno sa lokalitetima iz Češke, Francuske, Sjeverne Makedonije, Poljske i Švajcarske.

Kovačević je naveo i da je osim prašuma, Republika Srpska vlasnik i dijela najvećeg, najgrandioznijeg i najljepšeg kanjona Evrope.

“Kanjon rijeke Tare dijeli nas sa Crnom Gorom, pa smo vlasnici samo desne obale. Poznat i kao `suza Evrope`, ovaj kanjon je najduži u Evropi, a na svjetskom nivou dolazi odmah iza Velikog Kanjona”, rekao je Kovačević.

On je naveo da je ovaj kanjon dugačak više od 80 kilometara sa prosječnim dubinom od 1.073 metara, a najdublji je kod Obzira 1.333 metra, te da pogled sa vidikovca Zlatni bor ili Dulin brijeg nikog ne ostavlja ravnodušnim.