Među brojnim običajima je i ovaj: Na Krstovdan se gleda u kom pravcu vjetar duva

18.01.2024. | 18:42

Postoje brojni običaji koji se vezuju za zimski Krstovdan u narodu, ali u zapadnoj Srbiji su najpoznatiji pripremanje pihtija na ovaj praznik, koje se konzumiraju na Bogojavljanje, ali i važno mjesto zauzimaju na slavskoj trpezi na Svetog Jovana.

Još jedan poznat običaj u ovom dijelu zemlje je i praćenje pravca vjetra koji duva danas, pa se vjeruje, da će se taj pravac zadržati tokom skoro čitave godine. Ovo su praznici posvećeni Božiću, jer period od Božića do Bogojavljenja, to su takozvani nekršteni dani, tu je 12 dana, a svaki od tih dana simbolizuje jedan od mjeseci. Običaja je zaista mnogo, međutim, ovo je pomen na samo Hristovo krštenje, na sam krst i primanje hrišćanske vjere, što je veoma važno, rekla je za RINU etnolog Snežana Ašanin.

Ona dodaje da imamo dva Krstovdana u godini u našem crkvenom kalendaru, jedan je jesenji, a drugi zimski. Mnogi običaji koji su bili karakteristični za Badnji dan mogu i da se ponove na Krstovdan. Vrijedno je pomena i to da je ovo prvi posni dan poslije Božića. Sutra je Bogojavljenje, dan kada se Hristos javio, ovo je pomen na Isusa Hrista na našu pravoslavnu vjeru i na sva ta znanja koja se prenose s koljena na koljeno”, rekla je Snežana Ašanin.

S tim u vezi u selu Bapsko Polje Milovan Kolović Gero pjesmom i molitvom ovih dana ikonopiše i rezbari krst na drvetu masline koje je donio sa Svete Gore. Ovaj čovjek na taj način kroz hobi izražava svoj talenat.

Napravio sam grubo obrise krsta, taj krst oslikavam, koji ću nakon lakiranja i osveštavanja darivati nekom od manastira na Svetoj Gori. Tehnikom pirografije ovo radim, vrelom, odnosno usijanom žicom, a na dnu krsta stavio sam kamenčiće i pijesak sa svete gore u rupu koju sam zatvorio”, pojašnjava Milovan Kolović iz Bapskog Polja.