
Krijumčari pokazali da kriminal ne poznaje granice: Od Sirije do Njemačke za 25.000 KM!
22.05.2025. | 20:31Situacija u vezi sa migrantima nije se smirila, kako to države i političari u regionu i u Evropi vole da predstave. Krijumčari su se samo prilagodili i još jednom pokazali da kriminal ne poznaje granice.
Upozorava se na ovo u najnovijem izvještaju međunarodne organizacije Globalna inicijativa protiv transnacionalnog organizovanog kriminala (GI), ali i od strane Centra za zaštitu i pomoć tražiocima azila.
Kako navode ove dvije organizacije, u ovdašnjoj, balkanskoj javnosti stvoren je lažni utisak da je migracija splasnula i da to više nije neki veliki problem. Smanjenje broja migranata, kako kažu, zaista postoji, a došlo je i do znatnog broja hapšenja krijumčara ljudi, ali i ukazuju da su se kriminalne grupe pokazale žilavim protivnikom, veoma prilagodljivim novim uslovima. Kako se navodi u izvještaju GI, Istanbul je i dalje glavno čvorište iz kojeg migranti kreću put zapadnog Balkana. Srbija, Crna Gora, BiH i Hrvatska su kritične tranzitne tačke koje kriminalne grupe koriste za krijumčarenje migranata iz raznih dijelova svijeta, piše Glas.
Višemjesečno istraživanje ove međunarodne organizacije utvrdilo je i koje cijene izbjeglice moraju da plaćaju krijumčarima kako bi se domogli neke od zapadnoevropskih država. Za rutu od Turske do Bugarske i Srbije cijena iznosi oko 3.460 evra, od Grčke preko Sjeverne Makedonije do Srbije 1.000, a od Sirije do Njemačke čak 12.600 evra. Navodi se i da to vjerovatno znači bezbjednije putovanje i lakši prolaz, odnosno da oni koji koriste skuplje aranžmane prolaze bez ulaska u kampove i bez takozvanih pušbekova, odnosno vraćanja sa granica.
U pomenutom izvještaju se navode i cijene koje, navodno, važe za prelaske pojedinačnih granica. Da bi se iz Crne Gore prebacilo u BiH, potrebno je platiti 315 evra, a iz Srbije 235. Prelazak pješke sa vodičem iz Turske u Bugarsku košta 1.800 evra, a iz Turske u Grčku, prebacujući se kamionima – 1.200. Cijena putešestvija čamcem iz Turske u Grčku navodno se kreće između 1.700 i 3.000 evra. Pojedini migranti su istakli i da im je od Turske do Srbije potrebno 3.500 – 4.000, i onda iz Srbije još 4.000 evra ako idu preko Mađarske. Dodali su i da je prelaz preko Drine u BiH poskupio tokom ove godine. U pojedinim slučajevima on je iznosio 400 evra po jednoj osobi.
Na čitavu ovu problematiku nedavno je upozoreno i od strane Međunarodne organizacije za migracije koja je tokom prošle godine intervjuisala 12.817 migranata u BiH, Srbiji, Crnoj Gori, Sjevernoj Makedoniji, samoproglašenom Kosovu i Albaniji. Prema njihovom istraživanju, 40 odsto anketiranih migranata reklo je da su ih pratile osobe koje su im omogućile barem jedan prelazak granice u zemlju zapadnog Balkana. Ostatak migranata je otkrio da su se radije opredjeljivali za takozvane višegranične paket-aranžmane.
Jedan uobičajeni aranžman, prema saznanjima međunarodnih posmatrača, podrazumijeva da migranti plaćaju određene GPS koordinate koje im onda omogućavaju da ilegalno pređu granicu. Nakon što je pređu, dobijaju poruku koja sadrži nova uputstva i koordinate za sljedeću fazu njihovog putovanja. Drugi aranžman podrazumijeva da migranti plaćaju posrednicima koji ih prate. U ovom slučaju migrante vode do određenih graničnih prelaza. Po dolasku na lokacije sa druge strane oni upoznaju nove osobe koje nude smještaj i smjernice o narednim koracima na njihovom putovanju.
Direktor Službe za poslove sa strancima Žarko Laketa kaže za “Glas Srpske” da su ove kriminalne grupe nesumnjivo i dalje prisutne kako na Balkanu tako i na prostorima BiH, ali u daleko manjem broju nego ranije.
– Operativna saznanja ukazuju da na prostorima BiH i dalje postoji jedan broj kriminalnih grupa koje se bave krijumčarenjem ljudi. Dobar dio njih je već otkriven. Podsjetio bih da je nedavno sprovedena jedna policijska akcija koja je rezultovala hapšenjem određenog broja lica. Mislim da je njihov broj u posljednjih šest mjeseci znatno manji, jer su vjerovatno uvidjeli da bezbjednosne agencije rade svoj dio posla, ali i zbog toga što migranti preko Srbije i Mađarske pokušavaju doći do željenih destinacija – istakao je Laketa.
Na pitanje da li se radi o lokalnim ili dobro uvezanim regionalnim kriminalnim grupama, Laketa kaže da ima i jednog i drugog. Kada je riječ o cijenama, odnosno koliko migranti plaćaju da se prebace od granice sa Srbijom do Hrvatske, navodi da ona varira i, prema ranije datim izjavama migranata, kretala se od 1.500 do 2.500 evra.
U Informaciji o stanju u oblasti migracija za 2024. godinu, koja je početkom mjeseca dostavljena u parlamentarnu proceduru iz Ministarstva bezbjednosti, navodi se da je tokom prošle godine u BiH evidentirano više od 25.000 migranata iz čak 120 država.
Hapšenje
Proteklih dana na području Sarajeva i Novog Grada uhapšena su dva bezbjednosno interesantna lica, državljanina Iraka i Pakistana koji se mogu dovesti u vezu sa organizovanim krijumčarenjem migranata.
Kako je saopšteno iz Službe za poslove sa strancima, oba lica su uključena u lanac krijumčarenja i mogu se dovesti u vezu sa organizovanim krijumčarenjem migranata na zapadnobalkanskoj migrantskoj ruti.