Koncesije dodijeljene, čekaju se dozvole: Autoputevi u Srpskoj bez ijednog odmorišta

25.06.2022. | 07:44

Na 106 kilometara dugoj mreži autoputeva u Srpskoj, koju čine autoput Banjaluka-Gradiška i Banjaluka-Doboj, još nema nijednog izgrađenog odmorišta. U planu su dva obostrana, kažu za BL portal iz Ministarstva saobraćaja i veza Republike Srpske, ali datum izgradnje ne preciziraju. Do tog datuma, putnici kojima se dogodi da hitno moraju u toalet, mogu samo u zelene, plastične kućice pored puta, a što se kafe tiče, jedina opcija je termos.

Kvalitetnim dionicama ovih autoputeva brzo se stiže na odredište, saglasni su vozači, ali, ipak, onaj ko je iz Gradiške krenuo za Doboj ili obratno, treba da se pripremi da na toj relaciji neće moći da kupi flašicu vode, nešto pojede ili natoči gorivo.

Uglavnom, odmorišta koja, očigledno, nisu urađena na vrijeme, a prošla su sve procedure, i dalje su u planu.

„Na autoputu Gradiška – Banjaluka predviđeno je odmorište „Lužani“, a na autoputu Banjaluka – Doboj odmorište „Brkića voda“, navode iz Ministarstva.

Za obje lokacije su, kako kažu, potpisani ugovori o dodjeli koncesije za izgradnju i održavanje odmorišta sa pratećim sadržajem i benzinskim stanicama, jer su i studije o ekonomskoj isplativosti pokazale da to ima smisla.

Tako je za odmorište „Lužani“, ugovorom još krajem 2018. godine koncesija na 30 godina data preduzeću “Super Petrol”, a njime je bilo predviđeno da je rok za izgradnju tri godine. Ipak, od odmorišta još nema ništa.

Početkom godine počeli smo radove na dovođenju struje, vode i hidrantske mreže, kažu za BL portal iz kompanije „Super Petrol“ i napominju da za lokaciju odmorišta „Lužani“ nije postojao geodestski snimak izvedenog stanja, kao ni urađen Projekat izvedenog stanja sa instalacijama i sadržajima, što je bila obaveza preduzeća „Autoputevi Republike Srpske“.

Dodaju da je takva obaveza propisana „Smjernicama za projektovanje, građenje, održavanje i nadzor na putevima”, iz 2005. godine, kao i da su, na kraju, sami uradili snimanje postojećeg stanja, što je osnov za izradu dalje tehničke dokumentacije i planiranje sadržaja na terenu.

„Urađeno je idejno riješenje za odmorište, koje je investitor usvojio. Nadamo se da ćemo u skorije vrijeme od Ministarstva za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju dobiti građevinske dozvole da bi odmah potom otpočeli radove na gradnji i benzinske stanice i popratnog sadržaja, a za koje smo već dobar dio opreme nabavili“, kaže u razgovoru za BL portal Saša Ćejić, menadžer Super Petrola.

U fazi dobijanja neophodnih građevinskih dozvola i propratne dokumentacije je i izgradnja odmorišta „Brkića voda“, koje bi trebalo da se nađe na autoputu Banjaluka – Doboj. To su za BL portal potvrdili iz kompanije „Brčko Gas“, koja je koncesiju za izgradnju odmorišta dobila polovinom 2019. godine.

„Radi se u skladu sa ugovorom i prema dinamici radova koji su predviđeni, to je za sada sve što mogu da kažem“, kratko je poručio Cvijetin Sofić iz kompanije „Brčko Gas“.

Iz “Autoputeva” samo o ekonomskoj isplativosti

U odgovorima na konkretna pitanja o izgradnji i rokovima za završetak odmorišta na pomenutim lokacijama, iz preduzeća “Autoputevi Republike Srpske”, pozvali su se na odgovore nadležnog Ministarstva, navodeći da će se oni referisati samo na pitanje ekonomske isplativosti.

Tako iz ovog preduzeća navode da su planirani godišnji kapaciteti maloprodaje goriva preduzeća „Super Petrol” i „Brčko Gas” na lokalitetima odmorišta „Lužani” i „Brkića voda” na jednoj benzinskoj stanici, u bilo kom smjeru, 4.000 tona i da to čini manji udio na tržištu procijenjene potrošnje goriva na autoputu od 30% i manje od trećine od stvarne buduće potražnje.

“Posebno treba naglasiti da je potražnja za gorivom na autoputu velika i da njen obim nije ograničenje za razvoj ove maloprodajne poslovne djelatnosti. Pomenuta preduzeća su kvalitetno procijenila veličinu proširenja svojih postojećih kapaciteta u poređenju sa kapacitetima potražnje na tržištu kao i mogućnostima ukupne maloprodaje, što je predočeno u studijama ekonomske opravdanosti”, navode iz “Autoputeva”.

Takođe objašnjavaju da je “Smjernicama za projektovanje, građenje, održavanje i nadzor na putevima”, predviđeno da je primarne potrebe za odmorom, kao i sanitarne potrebe moguće zadovoljiti bez posebne ponude na odmaralištima sa parkiralištima, toaletima, tekućom vodom, kontejnerima za otpad i odgovarajućom opremom (klupe, stolovi, staze za šetanje).

“Preporučena udaljenost između ovakvih lokacija je od 10 do 15 kilometara, ukoliko to omogućavaju prostorni i saobraćajno-tehnički kriterijumi za određivanje lokacije. Potrebe za osvježenjem – piće, brza hrana i nabavka osnovnih proizvoda uporedne su sa umorom i zadovoljavaju se na uslužnim objektima, koji su raspoređeni na udaljenosti od 25 i 30 km, koji se obično nalaze pored parkirališta za automobile, autobuse i teretna vozila (izuzev u slučaju posebnih režima prevoza), te se kombinuju sa benzinskom stanicom, bifeom i manjom prodavnicom koja nudi hranu u ambalaži, piće, turističke suvenire i rezervne dijelove za automobile”, navode iz “Autoputeva”.

Srđan Banović, BL portal