Ko je koga prevario! Prošlo je više od mjesec dana, rješenje sa otpadom iz Italije se ni ne nazire

10.08.2020. | 18:19

Prošlo je više od mjesec dana otkako je stotine tona otpada, uvezenog iz Italije, nelegalno istovareno u Drvaru i Bosanskom Grahovu, a rješenje se ne nazire.

Otpad je, prema dozvolama, uvezen za preradu, ali pogona za reciklažu nema ni na vidiku. Hala na Pasjaku iznad Drvara, gdje je, “po paprima”, pogon za reciklažu firme “Krom reciklaža” d.o.o. Drvar, preduzeća koje je uvezlo sporni otpad, i dalje je je zakatančena i zarasla u korov. U njoj nema ni pogona, ni reciklaže, ni žive duše.

Mašine za reciklažu, detaljno navedene u rješenju kantonalnog ministarstva, kojim se „Krom reciklaži“ odobrava upravljanje otpadom, nikad nisu stigle na ovu destinaciju. Iz  „Krom reciklaže“ imaju objašnjenje za to. Kako je ranije za Srpskainfo rekao suvlasnik ove firme, Rodoljub Dinić, mašine su u Zadru, ali “zbog situacije s korona virusom” nisu uspjeli da ih uvezu u BiH. A pogon, kako je naveo Dinić, nije otvoren „zato što je ih je prevarila osoba koja je njegovoj firmi izdala halu“. Ali, oni će to, tvrdi, ispraviti, jer su stupili u kontakt s „pravim vlasnikom“.

I po Drvaru se uveliko priča da je Mišo Balaban, inače opštinski odbornik i bivši žestoki otporaš, koji je navodno „promijenio stranu“ i priklonio se vladajućem SNSD, ovu halu prvo prodao Mirku Matoševiću, poznatijem po nadimku Krmar, a potom je izdao „Krom reciklaži“.

“Nije tačno, nikog nisam prevario. To je moja hala i nikom je nisam izdao. Ne znam o kakvom ugovoru oni iz „Krom reciklaže“ pričaju; ništa ja nisam potpisao. Samo smo se onako okvirno dogovorili da ću im izdati halu za 600 evra mjesečno, ali oni nisu platili ni marke, a u martu su mi javili da zbog korone odustaju od posla”, tvrdi Balaban za Srpskainfo. Dodaje da mu je „malo falilo da se uvali“.

“Zamislite da su uzeli tu halu i napunili je smećem, pa pobjegli. Šta bih ja onda s tim”, kaže Balaban. Od takvog scenarija strahuju i Drvarčani, jer je „Krom reciklaži“, rješenjem federalne inspekcije, naređeno da do 24. avgusta „zbrine otpad“: ili da ga vrati u Italiju, odakle je dovezen, ili da ga prebaci u “za to namijenjenu halu.”

Načelnica Drvara tvrdi da će na rješenje inspekcije, kada joj ono bude dostavljeno, uložiti žalbu na to rješenje.

“Ako se otpad doveze na Pasjak, to ne bi bila reciklaža, nego deponovanje. Da li je to u skladu sa zakonom i sa dozvolama koje ima „Krom reciklaža“? Uostalom, hala na Pasjaku nema 3.000 kvadrata, kako se navodi u rješenju, nego oko 1.200 kvadrata. U tom prostoru se ne može čak ni deponovati, a kamoli preraditi 415 tona otpada, koliko je, prema posljednjim nalazima fedralne inspekcije, uvezeno”, kaže Dušica Runić.

Iz „Krom reciklaže“ ranije su za Srpskainfo poručili da će otpad „prebaciti u halu za koju imaju dozvolu“, a ako ih neko spriječi u tome, tužiće državu BiH, jer im je ugrožen posao vrijedan 2,2 miliona evra.

Ali, nije isključen ni rasplet koji se donedavno činio nemogućim – da otpad  bude vraćen u Italiju.

Za slučaj „Drvar“ raspitivali su se novinari iz Italije i Njemačke, ali, kako nezvanično saznajemo, i italijanske vlasti. Mada iz „Krom reciklaže“ tvrde da je njihov partner, firma „Stalcom Srl“ iz Padove, preko koje su uvezli stotine tona tekstilnog otpada u BiH, ugledno i solidno preduzeće, i tu ima živopisnih detalja. Kako navode naši izvori iz Italije, ta je firma registrovana samo za veleprodaju otpada iz metalne industrije, a ne i za tekstil. Uz to, prema pisanju italijanske štampe, vlasnik te firme je navodno osuđivan za utaju poreza. Pitanje je kako će se na kraju sve ovo rasplesti i ko že na kraju platiti ceh.

Za sada, stvarni život u Drvaru u dlaku je isti kao prije mjesec dana, bar što se tiče afere s otpadom iz Italije; ne zna se gdje je sjedište firme uvoznika, nema kancelarija, nema pogona, nema mašina, nema reciklaže. Ima samo smeća, i to u ogromnim količinama.

Oznake: Italija, Otpad, Rješenje