Kapa do poda! Petoro preživjelih od mina se popeli na najviši planinski vrh u BiH FOTO

05.10.2020. | 14:28

Tokom proteklog vikenda, pet amputiraca – preživjelih od mina su uspješno izveli uspon na Maglić, najviši planinski vrh u Bosni i Hercegovini.

Aktivnost je simbolično nazvana „Planinarski izazov preživjelih od mina“ i pokrenuta je od samih korisnika projekta – preživjelih od mina koji su smatrali da vlastitim primjerom trebaju dati doprinos da pitanje eliminacije negativnog uticaja mina u BiH konačno dobije svoj epilog.

Preživjeli koji su uspješno izveli uspon na Maglić su:  Dejan Zvizdalo iz Trnova, Mirko Zečevic Tadić iz Brčkog, Nijaz Memić iz Sarajeva, Dragan Janjić iz Trebinja i Željko Volaš i Banjaluke.

Aktivnost je organizovana u okviru projekta ”Zajednice različitih, ali ravnopravnih građana” kojeg finansira Evropska unija, a realizuju Organizacija amputiraca UDAS u partnerstvu sa Helsinškim parlamentom građana Banja Luka i Udruženjem građana ”Nešto Više”. Projekat ima za cilj da poveća uključenost organizacija civilnog društva u procesu evropskih integracija BiH u domenu socijalne inkluzije s posebnim akcentom na prava i nediskriminaciju osoba sa invaliditetom.

Mirko Žečević Tadić, preživjeli iz Brčkog i učesnik aktivnosti, je izrazio zadovoljstvo da je uspon u potpunosti uspio, uprkos snažnom vjetru i istaknuo.

“Bili smo dodatno motivisani da uspijemo kada smo vidjeli da naš kolega Dejan, dvostruki amputirac, ide s nama do samog vrha. Uradili smo to ne samo za nas, da pokažemo da želimo i možemo da učestvujemo i damo naš doprinos u mnogim dobrim stvarima, već i da pozovemo sve aktere, kako donatore tako i nadležne institucije u Bosni i Hercegovini, da nastave projekte deminiranja i podrške stradalim od mina u rehabilitaciji i integraciji”, rekao je on.

Podršku učesnicima su dali i predstavnici Komisije za deminiranje i Centra za uklanjanje mina u Bosni i Hercegovini koji su posjetili učesnike prije samog uspona.

 Aktivnost „Planinarski izazov preživjelih od mina“ je prilika da se skrene pažnja na preživjele od mina i osobe sa invaliditetom kao i da se pozovu nadležne institucije u Bosni i Hercegovini, kao zemlje posebno pogođene minama, da ispune preostale obaveze iz Konvencije o zabrani mina.

Pod time se podrazumijeva potreba da se pruži podrška u rehabilitaciji i integraciji žrtava mina, te da se preostale kontaminirane teritorije  očiste i predaju na upotrebu lokalnoj zajednici najkasnije.do 2025. godine. Aktivnost je održana pod sloganom “BiH bez mina, barijera i žrtava do 2025. godine”, koji je podržan Strategijom protivminskog djelovanja u BiH 2018-2025.

Evropska unija je za projekat ”Zajednice različitih, ali ravnopravnih građana” izdvojila 500.000 eura s ciljem integracije osoba sa invaliditetom te kreiranja uslova za njihovo zapošljavanje. Putem javnog zagovaranja promocije integracije osoba sa invaliditetom, radi se na povećanju socijalne osjetljivosti lokalnih nosioca vlasti, te uključenju organizacija civilnog društva u proces konsultacija i donošenja odluka značajnih za osobe sa invaliditetom.

Oznake: Maglić