Jedini grad u BiH na moru sabira rezultate: Sezona uspješna, ali bez novih rekorda

02.09.2025. | 07:03

Sezona godišnjih odmora ostaje iza nas, pa se polako već sabiraju rezultati ljetne sezone. U Neumu, jedinom bh. mjestu na moru, kažu da je ova sezona uspješna, ali bez novih rekorda.

Da je tako, u razgovoru za “Nezavisne novine” potvrdio je i Nikola Prkačin, direktor Turističke zajednice opštine Neum, koji ističe da su poprilično zadovoljni ovo sezonom, koja obično u Neumu, kako kaže, završava s početkom škole.

“Definitivno rekordi u broju noćenja neće biti oboreni jer sedmi mjesec je bio svugdje, ne samo kod nas, ispod očekivanja. Početak sezone je bio bolji, kao i kraj. Ovo će biti uspješna, ali prosječna turistička sezona. Uglavnom, mi smo zadovoljni”, kaže Prkačin.

Kako navodi, sezona na glavnim ljetnim kupalištima je završena, a nastavlja se sezona kongresnog i grupnog turizma.

“Tada dolaze grupe stranih turista, najviše u hotele, uglavnom iz Zapadne Evrope i Dalekog istoka. Ta sezona traje sve do početka 11. mjeseca”, kaže on.

To su nam potvrdili i sami hotelijeri sa kojima su razgovarali.

“Zadovoljni smo generalno. Predsezona nam je bila odlična. Najave za postsezonu su isto odlične. Sama špica sezone je bila relativno dobra, iako je tu bilo prostora da bude i malo bolja. Na kraju, kada se sve zbroji, mislim da možemo biti zadovoljni. Nikakav spektakl, ali je bilo zadovoljavajuće”, ističe za “Nezavisne novine” Davor Krešić iz Udruženja hotelijera opštine Neum.

Isto nam kazuje i Tomislav Lovrić, vlasnik hotela “Jadran” i hotela “Marea”, ističući da sezona nije bila ni spektakularna, ni rekordna.

“Jedna od normalnih sezona i do sada, po meni, jedna od najčudnijih sa ‘ultra last minute’ rezervacijama. Cijelo ljeto je bilo neizvjesno, ali u biti, rezultati su ostvareni. Nije bilo pobačaja u odnosu na prošlu godinu, ali nije bilo ni nekih većih prebačaja”, navodi on.

Postsezona, prema njegovim riječima, za sada je dobro popunjena.

“Vidjećemo šta će se od toga svega realizirati. Ako se sadašnje najave realiziraju, postsezona će biti jako uspješna”, rekao je on za “Nezavisne novine”.

Inače, kako je ljetos tokom sezone govorio Prkačin za “Nezavisne novine”, cijene u Neumu u sezoni su bile nešto više nego lani, a zabilježeno je blago povećanje cijena do pet odsto zbog inflacije.

“Mislim da smo najkonkurentniji na ovom dijelu Jadrana. Cijene restorana i kafića su na razini većih gradova u BiH, nismo skuplji. Povoljniji smo i dalje od zimskih destinacija, odnosno bh. planina”, rekao je tada on.

Kako je istakao, cijene se u Neumu razlikuju između hotela i privatnih apartmana.

“U hotelima više kategorije u ljetnoj turističkoj sezoni noćenje s doručkom je 100 KM i više po osobi. U privatnom smještaju apartman za četiri osobe košta otprilike oko 150 KM pa naviše za jedan dan. U predsezoni su cijene niže”, kazao je ranije Prkačin.

Inače, osim turistima iz BiH i zemalja regiona, Srbije i Hrvatske, Neum je često izbor i turista iz Francuske, Poljske, Njemačke, Austrije, Belgije, kao i zemalja Azije.

Oznake: BiH, Grad, More, Neum, Sezona