Izdvojeno 1,3 miliona: U prva tri mjeseca na liječenju u inostranstvu 122 djece

20.04.2025. | 14:57

Fond solidarnosti za dijagnostiku i liječenje oboljenja, stanja i povreda djece u inostranstvu “Duša djece” u prva tri mjeseca ove godine odobrio je liječenje van Srpske za 122 djece, za šta je izdvojeno 1,3 miliona KM, rečeno je Srni u Fondu.

Od tog iznosa, 103.700 KM utrošeno je za refundiranje putnih troškova i smještaja članova porodica za vrijeme boravka u inostranstvu. Iz Fonda navode da je do sada omogućeno liječenje u inostranstvu za više od 920 djece.

“Fond je počeo sa radom 2018. godine i do sada je finansirano liječenje više od 920 djece, za šta je izdvojeno više od 34 miliona maraka”, podsjećaju iz Fonda.

Fond finansira liječenje djece do 18 godina u inostranstvu onda kada ono nije moguće u Republici Srpskoj, ni u zdravstvenim ustanovama izvan Srpske sa kojima Fond zdravstvenog osiguranja Srpske ima potpisane ugovore, napominju iz ove ustanove. Najčešći razlozi za upućivanje na liječenja u inostranstvo su maligna oboljenja, rijetke bolesti, transplantacija, urođene ortopedske anomalije, bolesti oka, srca i druga oboljenja.

“Česti su i zahtjevi za slanje materijala za genetske analize u inostranstvo”, dodaju iz Fonda. Djeca se upućuju u klinike širom Evrope i svijeta, poput Turske, Španije, Francuske, Njemačke, SAD, Italije, Austrije, Grčke, Češke, Poljske, Srbije, Hrvatske i druge.

Objašnjavajući proceduru podnošenja zahtjeva za liječenje djeteta, iz Fonda navode da je to obaveza roditelja ili drugog zakonskog zastupnika djeteta, u nadležnim poslovnicama Fonda zdravstvenog osiguranja Srpske.

“Napominjemo da je uz zahtjev, koji je dostupan na internet stranici Fonda solidarnosti, kao i u svim poslovnicama Fonda zdravstvenog osiguranja, neophodno dostaviti kompletnu medicinsku dokumentaciju o dosadašnjem toku liječenja, preporuku za nastavak liječenja, zatim konzilijarni prijedlog zdravstvene ustanove u kojoj se dijete liječi za liječenje u inostranstvu, te predračun troškova liječenja u zdravstvenoj ustanovi u inostranstvu u kojoj se predlaže nastavak liječenja”, preciziraju iz Fonda.

Kada roditelj ili drugi zakonski zastupnik djeteta podnese zahtjev Fondu solidarnosti, Komisija za dodjelu sredstava razmatra dostavljenu dokumentaciju i donosi stručni nalaz, ocjenu i mišljenje, kao i prijedlog o dodjeli sredstava.

“Nakon toga, direktor Fonda `Duša djece` priprema prijedlog rješenja o dodjeli sredstava koji, uz dokumentaciju dobijenu od Komisije, dostavlja Upravnom odboru Fonda solidarnosti na razmatranje i davanje saglasnosti, a direktor Fonda donosi konačno rješenje o dodjeli sredstava. Kompletna procedura se završava brzo, posebno kada je riječ o hitnim slučajevima”, poručuju iz Fonda.

Iz Fonda naglašavaju da je osnivanjem Fonda solidarnosti “Duša djece” sistemski riješen jedan od najvećih izazova, a to je finansiranje liječenja djece u inostranstvu. Govoreći o načinu finansiranja, iz Fonda podsjećaju da se od neto plate zaposlenih u Srpskoj izdvaja 0,25 odsto na dobrovoljnoj osnovi, iz budžeta Srpske 0,025 odsto ostvarenih poreskih i neporeskih prihoda u prethodnoj fiskalnoj godini, umanjenih za iznos doprinosa za socijalno osiguranje. “Iz budžeti opština i gradova izdvaja se 0,025 odsto ostvarenih poreskih i neporeskih prihoda u protekloj fiskalnoj godini, pet odsto od cijene kupljenih službenih vozila, a jedan od izvora finansiranja su svakako i donacije privrednih društava, preduzetnika i pojedinaca”, preziziraju iz Fonda solidarnosti.

Iz Fonda “Duša djece” ističu da je njihov rad transparentan, te da na internet stranici svakodnevno objavljuju stanje na računu, odobrena rješenja sa tačnim iznosima, kao i u koju zdravstvenu ustanovu se dijete upućuje na liječenje ili dijagnostiku. Podaci o trenutnom stanju na računu takođe su javni i dostupni na www.fondsolidarnosti.com gdje se zainteresovani detaljnije mogu i informisati o radu ustanove.