Iz Fonda PIO priznali: Ovom brzinom rješavamo pravo na penziju

15.05.2025. | 14:12

Trajanje postupka ostvarivanja prava na penziju u Fondu za penzijsko i invalidsko osiguranje /PIO/ Republike Srpske je pet do šest dana u prosjeku, a 24 dana ako postupak podrazumijeva i pribavljanje dokumentacije iz inostranstva, izjavio je pomoćnik direktora ovog fonda Radan Nikolić.

On je naveo da je ranije prosjek postupaka koji uključuju komunikaciju sa inostranstvom iznosio tri mjeseca, te da je smanjen dugogodišnjim informativnim kampanjama i savjetodavnim aktivnostima Fonda, među kojima su i savjetdavni dani koji se održavaju u proljeće u BiH, naizmjenično u Republici Srpskoj i Federaciji, a u Hrvatskoj na jesen.

“Ove godine imamo 30-ak prijavljenih stranaka, danas u Prijedoru i sutra u Banjaluci. To su uglavnom stranke koje imaju neki problem u ostvarivanju prava. Prije svega, riječ je o potvrdama staža”, rekao je Nikolić novinarima u Prijedoru.

Prema njegovim riječima, ostala pitanja odnose se na uplate doprinosa i prijave na osiguranje, naročito u periodu kada je jedan dio dokumentacije uništen zbog ratnih dejstava, poplava ili drugih vanrednih okolnosti.

Vršilac dužnosti rukovodioca prijedorske Filijale Fonda PIO Jovana Timarac Gačić naglasila je značaj održavanja savjetodavnih dana u Prijedoru, budući da ovdašnja filijala pokriva i opštine Kozarska Dubica, Kostajnica i Novi Grad koje graniče sa Hrvartskom i imaju veliki broj osiguranika koji su staž ostvarili u toj zemlji.

“Zato mi svoje stranke uvijek savjetujemo da, prije samog zahtjeva za ostvarivanje prava na penziju, podnesu zahtjev za potvrdu staža kako bi ona stigla na vrijeme”, navela je Gačićeva.

Ona je istakla da Fond PIO djeluje i proaktivno, odnosno osiguranike koji se obraćaju po bilo kojem osnovu, a za koje vidi da imaju staž u Federaciji BiH ili inostranstvu, odmah upućuje da podnesu zahtjev za potvrdu staža.

“Kad vidimo da će čovjek u penziju za godinu-dvije, mi odmah upućujemo. Šaljemo pozive strankama koje će naredne godine ostvariti pravo na penziju, pozivamo ih i putem medija, čak im i dopise šaljemo da se prijave, kako bi sljedeće godine njihov staž bio kompletan i da ne bi bilo tog čekanja nego da ljudi odmah ostvaraju svoje pravo, u roku od jednog dana”, rekla je Gačićeva i dodala da prijedorska Filijala ima 31.661 korisnika.

Vanja Čale iz federalnog Zavoda za penzijsko i invalidsko osiguranje ocijenila je da je značaj ovih savjetodavnih dana u neposrednoj komunikaciji osiguranika i korisnika sa savjetodavcima.

“Problem predstavlja prijeratni staž jer su baze podataka nesređene i sad se više radi na utvrđivanju staža iz tih godina. Nema podataka o svim tadašnjim ličnim dohocima i na tome se radi, jer dok ne sredimo taj staž, ne možemo ni potvrditi da je uplaćen doprinos. Suština je dokazivanje da je uplaćen doprinos”, navela je Čale.

Marijana Plank Bobinac iz Hrvatskog zavoda za penzijsko osiguranje rekla je da se savjetodavni dani održavaju već niz godina na zadovoljstvo korisnika i osiguranika sve tri institucije jer su zamišljeni kao vid pomoći strankama da iz prve ruke saznaju sve informacije o penzionisanju od savjetnika sa prostora druge države.

“Vrlo su korisni, kako za stranke, tako i za nas koji provodimo taj postupak jer u toku postupka uvijek može doći do situacija koje je najbolje razjasniti sa svojom strankom na licu mjesta. Veliko je interesovanje stranaka i sa jedne i sa druge strane”, istakla je Bobinac.

Ona je dodala da kontakt sa strankom doprinosi njenom zadovoljstvu i pouzdanju da će taj postupak biti završen i da će staž biti adekvatno riješen.