Institut izdao uputstvo za zaštitne mjere u vrtićima: Djeca će prati ruke svaki sat

07.05.2020. | 10:42

Predškolske ustanove, odlukom Republičkog štaba za vanredne situacije, počinju da rade od ponedjeljka. Tim povodom Institut za javno zdravstvo izdao je uputstvo za mjere zaštite od virusa korona u vrtićima i jaslicama prema kojem je prije početka rada neophodno izvršiti čišćenje i dezinfekciju prostora, površina, igračaka i kreveta.

Kako je navedeno u uputstvu, na ulazu će se svakodnevno vršiti jutarnja trijaža djece vezano za respiratorne simptome bolesti, mjeriti temperatura, te vršiti dezinfekcija ruku i obuće.

– Djeca sa respiratornim simptomima, ili ako neko od članova porodice ima respiratornu infekciju, neće biti primana u vrtić, do ozdravljenja. Pored toga, na ulazu u vrtić mora da stoji kutija sa dezinfekcionim sredstvom označena za dezinfekciju obuće pri ulasku u vrtić, a potrebno je obavezno vršiti dezinfekciju vrata, kvaka, podova i sanitarnih čvorova dva puta dnevno, po potrebi i češće – stoji u uputstvu Instituta.

Odmah po dolasku djeca će biti razmještena po sobama i grupama, uz maksimalno moguće razrjeđenje smještaja i boravka, sa maksimalno desetoro djece u jednoj grupi. Preoporuka je da se igre i rad sa djecom organizuju u manjim grupama i sa što većim boravkom izvan vrtića, u dvorištu.

– Obavezno je poštovanje mjera fizičke distance roditelja i zaposlenih pri dolasku i odlasku djece, te obavezna upotreba maski i rukavica kod zaposlenih i kod roditelja – kažu u Institutu i dodaju da je djeci neophodno organizovati pranje ruku svakih sat, a po mogućnosti i češće.

Iz Inicijative privatnih predškolskih ustanova ističu da većina njihovih članova kreće da radi od ponedjeljka, dok će nekoliko ustanova početi da rade 18. maja, odnosno 1. juna.

– Trenutno najveći problem nam je što pojedini ne mogu nabaviti beskontaktne toplomjere, jer ih nema u apotekama. Što se tiče ostale opreme, tu je sve u redu i obezbijeđene su dovoljne količine – kazala je portparolka Inicijative Kristina Šarac.

Dodala da će pored propisanih mjera, vrtići provoditi i svoje posebne mjere prevencije koje se odnose na obaveze zaposlenih i roditelja kada je u pitanju dovođenje i preuzimanje djece.

– Ove mjere će se razlikovati od vrtića do vrtića, a biće usklađene sa Planom prevencije koji posjeduje svaka ustanova – kazala je Šarac.

Zaposleni

Zaposleno osoblje, uključujući i osoblje za pripremu i podjelu obroka, treba koristiti ličnu zaštitnu opremu, što uključuje radnu uniformu, masku i rukavice, uz redovno sprovođenje mjera respiratorne, lične i kolektivne higijene.

– Zaposleni stavljaju maske nakon ulaska u vrtić, a rukavice nakon pranja ruku. Kada se skinu, one se ne smiju koristiti ponovo. Ukoliko dođe do oštećenja ili onečišćenja maske i rukavica, one se odmah mijenjaju – navedeno je iz Instituta.

 

Izvor:(Glas Srpske)