Humanost, prije svega! Anika i Nevena donirale kosu za izradu perika djeci oboljeloj od raka

18.10.2023. | 20:05

Da humanost ne poznaje granice i godine, potvrdile su svojim postupcima Anika Stojaković i Nevena Dević, koje su kosu skratile i donirale za izradu perika djeci koja su ostala bez kose tokom borbe sa opakim bolestima.

Motiv da donira “zlatnu” kosu, koja je petnaestogodišnju Aniku iz Prnjavora krasila od djetinjstva, pronašla je u sreći koju bi mogla osjetiti djeca nakon dobijanja perike.

“Motivisala me je njihova sreća, odnosno mali trenutak koji će njih učiniti srećnim u tom problemu, a to je veoma mali trenutak u mom životu. Moja kosa će narasti, a njihova sreća se u tom trenutku ne može procijeniti”, rekla je Anika.

Želju da donira kosu imala je već dugo, međutim, kako priča mlada Prnjavorčanka, ranije nije imala dovoljnu dužinu.

“Prvi put nisam bila u prilici da to uradim. Kosu sam puštala otprilike dvije godine i onda sam dostigla dužinu koja se može donirati”, rekla je ona za “Nezavisne novine”.

Svojim postupkom voljela bi podstaći vršnjake da učine isto, jer, kako ističe, dobijanje perika može usrećiti dijete koje u tom trenutku možda i nije najsrećnije.

“To je nešto najmanje što možemo uraditi za nekoga ko je u problemu”, rekla je ona.

Da pusti kosu, a onda je i donira, ranije je odlučila i Nevena Dević, novinarka BN televizije. Kako je istakla za “Nezavisne novine“, to je učinila nakon što je snimala priču sa djevojčicom oboljelom od maligne bolesti i nakon što je posjetila Dječju hematoonkologiju.

“To je jedna od težih životnih priča koje sam radila, a nekako kroz ovaj posao trudim se da svoj doprinos dam većini humanitarnih akcija. U međuvremenu sam postala majka drugi put i moja želja da pomognem malim herojima bila je još jača”, rekla je Devićeva, koja je odsjekla kosu uživo u emisiji.

Prema njenim riječima, htjela je poslati snažnu poruku da svi mogu pomoći malim borcima da svoje bitke vode zadovoljniji.

Kako je ranije za “Nezavisne novine” objasnio vlasuljar Fuad Halilović, jedna perika se ne izrađuje od jednog donatora, jer sama donacija može biti minimalna i maksimalna, a to zavisi od gustoće kose. Ukoliko je riječ o gustim repovima, tada je potrebno šest donacija za izradu jedne perike, dok je 18 donacija potrebno kada je rep rijedak. Za izradu jedne perike potrebno je oko pola kilograma kose.

“Kosa za donaciju mora biti 30 centimetara duga iz dva razloga. Mi, da bismo izradili periku, moramo proći kroz proces čišćenja, a upravo tokom tog procesa jedna trećina kose otpadne i ostane samo kvalitetna kosa koja nije oštećena. Drugi razlog je taj što, da bi se dobila frizura, mi kačimo dlaku na vrh tjemena i ona pada do brade. Naravno, imamo ljude koji pošalju kosu koja je kraća, mi je takođe ne odbijamo, već je iskoristimo na nekim nižim dijelovima”, priča on.

Svi oni koji bi svoju kosu htjeli donirati u humanitarne svrhe, odnosno za izrade perika, mogu se javiti Udruženju “Srce za djecu” iz Sarajeva, kao i Udruženju “Iskra” iz Banjaluke, a na njihovim sajtovima se mogu pronaći sve potrebne informacije.

Humanost ne poznaje ni ime, ni rasu

Da humanost stanuje u Anikinom srcu, dokazuje i njen humani gest koji seže do Afrike. Tačnije, kako ističe, akciju “Putokaz za Afriku” pronašla je na društvenim mrežama te je postala kuma jednom djetetu sa tog kontinenta.

“Na mjesečnom nivou odvajam određenu sumu novca koja se uplaćuje u Afriku određenom djetetu i to služi za njegovo školovanje, uopšteno za njegov život”, rekla je Anika.