Ekspedicija humanitarnog karaktera: Zastava Srpske na Elbrusu, najvišem vrhu Rusije i Evrope

28.07.2025. | 12:14

Zastava Republike Srpske zavijorila se na Elbrusu, najvišem vrhu Rusije i Evrope /5.642 metra nadmorske visine/, koji je osvojilo 12 članova tima na ekspediciji humanitarnog karaktera u organizaciji Planinarsko-alpinističkog kluba “Samit” iz Banjaluke.

Iz Ministarstva za naučnotehnološki razvoj i visoko obrazovanje Srpske rekli su Srni da se među članovima tima koji se juče uspješno popeo na vrh Elbrusa nalazio i zaposleni u tom ministarstvu Ratko Perić, kao i direktor banjalučkog Studentskog centra “Nikola Tesla” Dragoslav Topić.

Ekspedicija je trajala šest dana, a u okviru humanitarne akcije svaki pređeni metar biće ponuđen na prodaju /cijena jednog metra je pet KM/, dok je sav prihod namijenjen javnoj kuhinji “Mozaik prijateljstva” u Banjaluci.

Do sada je prikupljeno 1.000 KM, a akcija traje do sredine avgusta, do kada se mogu izvršiti i uplate na žiro račun kod NLB banke 5620998112135617.

Perić je rekao da se za ovu ekspediciju pripremao aktivno nekoliko mjeseci u teretani, trčanjem, vožnjom bicikla, hipoksiko treningom, odnosno simulacijom velike nadmorske visine.

“Iako uspon na vrh prate mnoge tegobe, umor, glavobolja i mučnine, nisam imao nikakvih problem”, naveo je Perić.

On je dodao da je Elbrus poznat po ekstremnim promjenama vremena.

“Bilo je sunčano, ali hladno, iznad 5.000 metara duvao je jak vjetar i temperatura je bila minus 17. Svi iz ekspedicije Republike Srpske uspješno su izašli na vrh”, istakao je Perić i napomenuo da je, za razliku od Kilimandžara, koji je osvojio ranije, Elbrus znatno zahtjevniji i opasniji.

Penjanje na Elbrus ubraja se u izazov osvajanja najviših vrhova svih sedam kontinenata “Sedam vrhova”.

Ratko Perić je izjavio da ne planira da stane, a sljedeći cilj mu je Akonkagva, najviši vrh Južne Amerike.

Elbrus se nalazi na Kavkazu, planinskom području između Evrope i Azije.

Hiljade planinara iz cijelog svijeta pokušavaju svake godine da osvoje Elbrus, ali uspon traži ozbiljne psihofizičke pripreme, neophodnu opremu i iskustvo.