Došlo doba da prase i jagnje isto koštaju: Evo kolike su cijene pred slave i praznike

09.04.2024. | 12:20

Obično se u narodu govorilo –  kad su prasad skupa, janjci ne idu. A sad se cijena skoro izjednačila, pa je opet mala potražnja, započinje priču za BL portal uzgajivač Ranko Vidović iz Banjaluke.

„Evo, ja prodajem jagnjetinu po cijeni od 11 maraka žive vage. A imam i svinjetinu, ona košta 12 maraka, a za Vaskrs i Đurđevdan mogla bi stići i do 14 maraka. Sad manje narod i kupuje, nekad se za slavu skoro obavezno kupovalo i jedno i drugo“, objašnjava Ranko.

Napominje da je svjestan da onima koji na slavskoj trpezi žele dvije vrste mesa za to treba skoro 1.000 maraka, ali ujedno napominje da za to nisu krivi uzgajivači.

„Niko nikad nije ostao bez pečenice, mi volimo prirodno da kukamo. Mada jeste sve poskupilo. Nekad je jagnje bilo pet do šest maraka za živu vagu, a sad deset do 11 KM. Znate, i plate su nekad bile 300 maraka, a sad po 1.500 KM“, ističe Ranko za BL portal.

S druge strane, kod uzgajivača Siniše Gračanina potražnje ima, ali i zadovoljstva što je sve rasporodao. Nije siguran da bi mu tako dobro išlo da uzgaja, kako kaže, veći broj jagnjadi.

„Znate, kod mene je to manje, pa ode sve na preporuku. Cijena jagnjetine je 10 maraka, ako želite čišćenje, to se obično dodatno naplati od 10 do 20 KM. Prasića nemam za prodaju, jer je mnogo bolja opcija držati jagnje kad imate svoje pašnjake, manje je tu posla i troškova“, objašnjava Siniša.

Kako kaže, i njega su malo šokirale cijene jagnjetine u mesnicama, iako je svjestan da su mesari oduvijek znali dobro zaraditi u odnosu na manjeg uzgajivača.

„Dizanje cijena je manje je popularno kod uzgajivača. Od Nove godine do Đurđevdana se „drži“ cijena, a onda drastično pada. Zato što stižu novi jaganjci, a s njima je malo teže oko roda u odnosu na prasiće. Ovo sad po mesnicama nije baš realno, ne znam kome se isplati dati 30 do 40 maraka za kilogram mesa, a dok ga ispečeš neće ga biti“, zaključuje Siniša za BL portal.

Kakve god cijene bile, mesa na trpezi mora biti, podvlači domaćica Dragana iz Banjaluke, koja ne krije da ovih dana sprema polako spisak šta sve treba kupiti za Đurđevdan.

„Preskupo je sve, ali šta ćemo. Bar za slavu se mora pronaći, mi smo nekad uzimali oboje, jagnje i prase. Više ne, ima od toga dvije godine. Stvarno je previše, pa kupujemo ono što se više jede“, kaže Dragana.

Željka Pavlović, BL portal