
Borba za jednakost i poštovanje: Pretpostavlja se da oko 40.000 Roma živi u BiH
08.04.2025. | 13:41U BiH živi oko 40.000 Roma, pokazuju podaci kojima raspolaže Ministarstava za ljudska prava i izbjeglice u Savjetu ministara, dok predsjedavajući Odbora za Rome Nedžad Jusić tvrdi da nema tačnih podataka o njihovom broju.
Jusić, koji je predsjedavajući Odbora za Rome pri Savjetu ministara, naveo je da je prema popisu stanovništva iz 2013. godine evidentirano oko 13.000 Roma, što ni u kom slučaju ne odgovara stvarnom stanju.
“Prema informacijama sa kojima raspolažu romske nevladine organizacije, u BiH je između 70.000 i 80.000 Roma, a međunarodne organizacije pretpostavljaju da ima oko 50.000”, rekao je Jusić na konferenciji za novinare u Sarajevu povodom obilježavanja Međunarodnog dana Roma.
Jusić je istakao da je napravljen određen pomak kada je riječ o ovoj populaciji, odnosno zaštiti njihovih osnovnih ljudskih prava, ali da i dalje na rješavanju njihovih problema moraju raditi zajedno institucije i romski nevladin sektor.
“Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice od 2008. godine aktivno radi na inkluziji Roma u BiH i od tada je dosta toga učinjeno za ovu populaciju, ali smatram nedovoljno u pogledu obrazovanja.
Za Rome u BiH prioritet je obrazovanje. U narednom periodu moramo raditi na tome”, rekao je Jusić.
On je istakao da se ni po koju cijenu ne smiju kreirati politike za Rome bez Roma, navodeći da se mora raditi na tome da budu zastupljeni na svim nivoima.
Ministar za ljudska prava i izbjeglice u Savjetu ministara Sevlid Hurtić izjavio je da Ministarstvo svake godine izdvaja oko 2.000.000 KM za romsku populaciju u BiH, kao i da se značajna sredstva ulažu u infrastrukturu i obnovu romskih kuća, ali da je veliki problem legalizacija njihovih stambenih jedinica.
Ester Garsija Fransioli iz Misije OEBS-a u BiH naveo je da jačanje pozicije Roma ostaje jedan od ključnih prioriteta, ali da ova misija ostaje predana pružanju podrške svim nadležnim tijelima vlasti i pojedincima u unapređenju prava Roma.
Učenica završnog razreda Srednje medicinske škole u Tuzli Adela Petrović rekla je da je ovaj dan veoma značajan za romsku populaciju, te da želi da afirmiše mlade da se obrazuju.
“Govoreći iz vlastitog iskustva, smatram da je obrazovanje najvažnije. Najveći problemi su stereotipi i diskriminacija sa kojima se susreću Romi”, navela je Petrovićeva.