Bolni prizori iz Bijeljine! U prosjačenju zatečeno 50 djece: Ne treba davati novac

03.08.2023. | 13:36

U Bijeljini je trenutno u prosjačenju zatečeno 50 djece iz četiri ili pet romskih porodica koje na taj način eksploatišu svoju djecu, izjavila je danas Slavica Kovrlija iz Centra za socijalni rad i založila se za otvaranje prihvalitilišta u gradu.

Kovrlija je rekla novinarima da su u prošloj godini tužilaštvu podnesena dva zahtjeva za zanemarivanje i zlostavljanje djece, odnosno prijave protiv roditelja za izlaganje njihove djece prosjačenju i ti postupci su još u toku.

“Djelo je vrlo teško dokazivo, jer većina tih porodica svoje ponašanje pripisuje tradiciji i pomaganju roditeljima, a dese se mali pomaci kada se dijete izdvoji iz porodice, kao što je bio slučaj prije nekoliko mjeseci u Bijeljini, jer se porodica tada konsoliduje i radi na tome da im se dijete što prije vrati”, kaže ona.

Kovrlija ističe i da je najbolji interes djeteta da živi u svojoj porodici, što je ponekad najteži put.

“Ne treba davati novac onima koji prosjače. Kada ne bude samilosti i davanja novca, neće biti ni prosjačenja, jer je novac jedini motiv za prosjačenje”, ocijenila je ona. Ona je navela da je napredak u ovoj oblasti jako mali, rad na tome vrlo mukotrpan i iscrpan, a kao značajno je izdvojila potrebu za otvaranjem prihvatilišta u Bijeljini.

“Radilo se na otvaranju prihvatilišta za djecu zatečenu u prosjačenju, ali se odustalo od lokacije predviđene za njegovu izgradnju u dijelu naselja Pet jezera zbog nezadovoljstva građana”, navela je ona i dodala da je Bijeljina jedan od rijetkih velikih gradova u Republici Srpskoj koji nema prihvatlište.

Kovrlija je poručila građanima da se ne plaše takve vrste podrške djeci, navodeći da se ustanove tog tipa za zbrinjavanje i podršku djeci i organizuju u zajednici da bi djeca bila dio socijalne sredine i uklopljena u nju.

“Prijeko nam je potrebno prihvatilište koje bi pružalu uslugu zbrinjavanja od tri do šest mjeseci djeci zatečenoj u prosjačenju, koja su izložena nasilju, bez roditeljskog staranja, to je urgentno zbrinjavanje koje bi pružalo potpunu zaštitu i smještaj te djece”, poručila je Kovrlija.

Povodom obilježavanja Svjetskog dana borbe protiv trgovine ljudima, Kovrlija je ocijenila da je ova tema u fokusu u posljednjoj deceniji, da nisu napravljeni enormni pomaci, ali da se svake godine radi nešto novo i sve više pažnje posvećuje ovoj borbi, pogotovo kada su u pitanju zlostavljana i zanemarena djeca.

Inspektor Policijske uprave Bijeljina Dejan Minić izjavio je da je važno intenzivirati rad na terenu radi identifikacije žrtava trgovine ljudima u svrhu radne eksploatacije.

“Najčešći oblici trgovine ljudima na ovom području su korištenje djece za prosjačenje u manjinskim zajednicama, kao i radna eksploatacija”, rekao je Minić. On je kao primjer naveo da djeca od osam i devet godina svakodnevno i u svim uslovima voze kolica teška 130 kilograma da bi sakupljala sekundarni otpad, na šta ih primoravaju roditelji.

“Vlada Republike Srpske donijela je akcioni plan u suprotstvaljanju trgovini ljudima i formirani su regionalni monitoring timovi koji uključuju policiju, okružna javna tužilštva, centre za socijalni rad i republički inspaktorat”, naveo je Minić.

Povodom obilježavanja Svjetskog dana borbe protiv trgovine ljudima u sjedištu Policijske uprave Bijeljina održan je sastanak Regionalnog monitoring tima za borbu protiv trgovine ljudima o temi aktivnosti svih subjekata koji se bave ovom problematikom.