Bolja zaštita od poplava za BiH: Svjetska banka odobrila više od 35 miliona evra

26.07.2023. | 14:50

Odbor direktora Svjetske banke odobrio je 37 miliona evra za zaštitu od poplava za 300.000 stanovnika BiH, saopšteno je iz ove finansijske institucije.

BiH se godinama suočava s rizikom od hidrometeoroloških opasnosti i prirodnih katastrofa poput sezonskih poplava i sušnih perioda, koje pogađaju poljoprivredu i zdravlje ljudi, navode iz Banke.

Iz Svjetske banke navode da će BiH, prema projekcijama uticaja klimatskih promjena, dodatno ugroziti intenzivne padavine i direktne poplave u područjima rijeke Drine i rijeke Save, najveće pritoke Dunava, druge najduže rijeke u Evropi.

Dodatno finansiranje Svjetske banke pomoći će u sprovođenju neophodnih investicija u infrastrukturu, kao što su nasipi, brane i akumulacije, čime se potpomaže zaštita od poplava i unapređuje upravljanje okolinom u BiH.

Odobrena sredstva omogućiće proširenje prve faze Programa integrisanog razvoja koridora Save i Drine na dodatna geografska područja, uključivanjem Federacije BiH i Brčko distrikta, dok je finansiranje za Republiku Srpsku odobreno u avgustu 2020. godine.

Šef Kancelarije Svjetske banke za BiH i Crnu Goru Kristofer Šeldon rekao je da ovaj projekat predstavlja izvrstan primjer jačanja klimatske otpornosti BiH u vremenima kada su prijetnje po okolinu veće nego ikada prije.

“Fokus projekta na jačanje regionalne saradnje, kako unutar BiH, tako i na zapadnom Balkanu, savršeno se uklapa u našu viziju zelenije i prosperitetnije budućnosti regiona”, istakao je Šeldon.

Ova inicijativa je dio šireg programa koji obuhvata tri zemlje u slivu Save i Drine – BiH, Crnu Goru i Srbiju. Integrisani pristup ovog programa omogućava kombinaciju finansiranja zaštite od poplava, upravljanja okolinom i modernizacije djelatnosti luka s ciljem bolje povezanosti duž koridora dvije rijeke.

Svjetska banka je, kako je navedeno u njenoj strategiji za BiH, opredijeljena za pružanje podrške zemlji u ublažavanju uticaja poplava, jačanju regionalne saradnje i promociji održivog razvoja.

Ovaj projekat predstavlja značajan korak u pravcu ostvarivanja ovih ciljeva i izgradnje otpornije budućnosti i bolje povezanosti regiona, ističu iz Svjetske banke.