BiH se bori sa ozbiljnim problemom: Za pola godine identifikovano 47 žrtava trgovine ljudima

30.07.2021. | 15:27

U BiH je u prvoj polovini godine identifikovano 47 žrtava trgovine ljudima, prošle godine bilo ih je 70, a godinu ranije 61, što pokazuje da je nastavljeno povećanje broja ovih ljudi, izjavio je danas u Sarajevu koordinator BiH za borbu protiv trgovine ljudima Samir Rizvo.

Rizvo je istakao da je to rezultiralo i povećanjem broja pokrenutih istraga, podignutih optužnica, te izrečenih presuda za trgovce ljudima, kao i da je došlo i do povećanja dužine izrečenih zatvorskih kazni za trgovce ljudima.

“U prošloj godini imali smo pravosnažne presude za trgovce ljudima, te izrečene prvostepene presude sa dugogišnjim kaznama zatvora za njih”, rekao je Rizvo na konferenciji za novinare povodom obilježavanja Svjetskog dana borbe protiv trgovine ljudima. On je naveo da se BiH u proteklim godinama susrela sa kompleksnim problemom vezanim za migracione tokove, s obzirom na to da je među migrantima značajan broj žena i maloljetnih lica bez pratnje, kao najranjivije grupe.

Prema njegovim riječima, u BiH je prisutna trgovina djecom, u smislu radne eksploatacije, a najprisutniji oblici su organizovano i prisilno prosjačenje, te organizovano i prisilno vršenje krivičnih djela.

“Imamo problem sa još prisutnom društvenom isključenošću i značajnom ranjivošću manjinskih grupa, posebno romske populacije”, naglasio je Rizvo i dodao da su u borbu protiv ove vrste trgovine ljudima uključene romske nevladine organizacije. On je naveo da će biti nastavljen rad na sprovođenju strategije BiH za borbu protiv trgovine ljudima, te izrazio nadu da će međunarodni partneri i u narednim godinama dobro ocijeniti BiH i prepoznati sve napore koje je uložila za poboljšanje situacije vezane za trgovinu ljudima.

Direktor Misije USAID u BiH Robert Lopez čestitao je institucijama u BiH za neumorni i predan rad u prošloj godini, koji je rezultirao stavljanjem BiH na “Tier dva” Listu za praćenje izvještaja Stejt Departmenta.

“BiH je postigla značajni napredak u borbi protiv trgovine ljudima, uključujući jačanje Udarne grupe za borbu protiv trgovine ljudima, uspostavljanje neformalne mreže specijalizovanih tužilaca i istražilaca i uspostavljanje regionalnih timova za praćenje, radi koordinacije napora u borbi protiv trgovine ljudima”, istakao je Lopez.

Direktor za BiH Kancelarije za borbu protiv međunarodne trgovine drogom i sprovođenje zakona Ministarstva inostranih poslova SAD Stiven Glaser naglasio je da postoji stalna potreba da vlasti u BiH intenzivno istražuju, procesuiraju i osuđuju trgovce ljudima i izriču odgovarajuće kazne.

“Postoji stalna potreba vlasti u BiH da obezbijede poboljšanje saradnje i koordinacije između aktera sa nivoa BiH, sa nižim nivoima vlasti, uključujući dodjelu odgovarajućih sredstava i povećanje učešća u Udarnoj grupi za borbu protiv trgovine ljudima, kako je navedeno u Akcionom planu za sprovođenje Izvještaja o borbi protiv trgovine ljudima Vlade SAD za ovu godinu”, istakao je Glaser.

Šef Međunarodne organizacije za migracije /IOM/ u BiH Laura Lungaroti rekla je da suzbijanje trgovine najugroženijih kategorija ostaje prioritet ove organizacije, tako što će unaprijediti podršku naporima ključnih aktera, kako bi bilo obezbijeđeno da se potencijalne žrtve trgovine ljudima, u kontekstu miješanih migracijskih tokova, identifikuju, kao i da im se pruži zaštita i pomoć koju zaslužuju.

“IOM stavlja djecu žrtve trgovine ljudima u centar svoje globalne kampanje ove godine. Dokazi pokazuju da su djeca migranti bez pratnje najranjivija kategorija. Iako je u BiH postignut napredak, broj identifikovanih žrtava trgovine ljudima i dalje je nizak”, istakla je ona.

Lungarotijeva je naglasila da su prošle godine, od 70 identifikovanih žrtava trgovine ljudima u BiH, samo sedam bili stranci. Specijalni istražilac za borbu protiv trgovine ljudima Brčko distrikta Mirsad Ribić rekao je da je distrikt prošle godine imao dva slučaja trgovine ljudima, gdje je bilo riječi o prosjačenju i prisilnom braku, a u ovoj godini su identifikovana tri slučaja, u kojima je pet žrtava maloljetne djece, koja su smještena u sigurnu kuću.

“Svi zajedno, od policije, tužilaštva, suda i drugih relevantnih institucija – obrazovanja, socijalnog rada, nevladinog sektora, možemo pomoći da ovaj fenomen na području BiH bude stavljen pod kontrolu”, rekao je Ribić. Ove godine obilježava se 21 godina od usvajanja Protokola UN za sprečavanje, suzbijanje i kažnjavanje trgovine ljudima, poznatog kao Palermo protokol.

Ovogodišnji slogan obilježavanja Svjetskog dana borbe protiv trgovine ljudima je “Glasovi žrtava vode put”, čime se žrtve stavljaju u centar kampanje i ukazuje na važnost slušanja i učenja od preživjelih trgovine ljudima.