FOTO: SRNA
Bez papira do uvjerenja: Sudovi uvode digitalne potvrde
28.04.2026. | 12:13Visoki sudski i tužilački savjet /VSTS/ BiH i Agencija za identifikaciona dokumenta, evidenciju i razmjenu podataka /IDDEEA/ predstavili su danas u Sarajevu postupak izdavanja digitalnih uvjerenja o nevođenju krivičnog postupka u pilot sudovima u Sarajevu, Mostaru, Bihaću i Širokom Brijegu.
Predsjednik VSTS-a Sanin Bogunić ocijenio je da je ovo važno za digitalizaciju pravosuđa i olakšavanje života građana.
“Građani će moći elektronskim putem da podnesu zahtjeve, uplate sudske takse i nakon toga da elektronskim putem dobiju uvjerenje o nevođenju krivičnog postupka”, rekao je Bogunić novinarima.
S obzirom da to zahtijeva izmjene određenih internih propisa, Bogunić je rekao da su sa Republikom Srpskom već dogovorene izmjene sudskih poslovnika, kako bi ovaj sistem bio uveden i u njenim pravosudnim institucijama.
Direktor IDDEEA Almir Badnjević rekao je da je Agencija u prethodnom periodu kreirala i razvila dvije najvažnije usluge – digitalno predstavljanje i kvalifikovani elektronski potpis.
On je naveo da sada svaki građanin BiH koji želi može da aktivira svoj kvalifikovani elektronski potpis i digitalno predstavljanje, te dodao da su mu to dva od tri neophodna alata koja treba da ima kako bi mogao da u potpunosti zatvori proces prijave, popunjavanja i potpisivanja, odnosno podnošenja nekog zahtjeva.
Badnjević je apelovao na sve druge institucije, kao i na privatni sektor, da što je moguće veći broj papirnih i fizičkih procesa pretvore u elektronsku formu kako bi se integrisali sa Agencijom i imali iste ovakve usluge.
Predsjednik Opštinskog suda u Sarajevu Damir Batotić rekao je da ovaj projekat konkretan korak ka modernizaciji pravosuđa, jačanju efikasnosti rada sudova i unapređenju dostupnosti pravosudnih usluga građanima.
