Banjaluka je najskuplja! Koliko građani Srpske troše novca za godišnje parking karte

09.02.2022. | 13:51

Građani Srpske, koji planiraju da uštede novac koji troše na plaćanje parkinga, najčešće se odluče za mjesečnu ili godišnju parking kartu.

Uz povoljniju cijenu, uštede i vrijeme koje je potrebno za plaćanje parkinga na licu mjesta, a i ne moraju da razmišljaju koliko će se zadržavati na tom mjestu.

ATV je istražio, koliko novca je potrebno izdvojiti za godišnje i mjesečne karte u kojoj zoni i koje još vrste postoje, te kako se kreću cjenovnici u nekim od gradova Republike Srpske.

Cijena godišnjih karti najskuplja je u Banjaluci gdje je potrebno izdvojiti oko 1.000 KM za prvu i drugu zonu, a za one koji se odluče parkirati samo u drugoj zoni karta košta 500 KM.

Slijedi grad Prijedor, gdje godišnja karta u prvoj zoni košta 400 maraka u prvoj zoni, dok je za drugu potrebno izdvojiti 200 KM.

Cijene su nešto manje u Zvorniku, pa je na godišnjem nivou potrebno izdvojiti 300 KM za prvu odnosno crvenu zonu, dok karta u drugoj i trećoj zoni košta 240 KM.

Najniže cijene su u Gradišci, gdje je godišnju kartu potrebno platiti 200 KM, koja važi za sva javna parking mjesta. Ono što je posebno interesantno jeste, da u ovom gradu dobrovoljni davaoci krvi imaju nižu cijenu godišnje parking karte koja iznosi 160 maraka.

Zainteresovanost građana za godišnje karte raste

Da se sve više građana odlučuje za godišnje parking karte pokazuju i statistički podaci.

Najviše karata izdato je u Gradišci, 862 godišnje karte tokom prošle godine, što je za 129 karata više nego u 2020. godini. U Banjaluci je tokom 2021. godine ukupno je izdato 499 karata.

Blagi rast je zabilježen i u Prijedoru gdje je tokom prošle godine doznačeno 45 godišnjih karata, dok je 2020. godine taj broj iznosio 41.

Mjesečne karte od 20 do 50 KM

Kao i kod godišnjih karata, cijene mjesečnih karata variraju i naplaćuju se u odnosu na zonu, ali i vrstu mjesečne karte.

Grad Zvornik mjesečne karte dijeli na “povlaštene” koje se odnose na stanare ulica koji ih plaćaju 20 KM i karte za pravna lica koje koštaju 40 KM, a postoje i “pretplatne” čije cijene variraju od 40 do 50 KM u zavisnosti od zone.

Nešto manje para potrebno je izdvojiti za mjesečnu kartu u gradu Prijedoru, gdje stanari mjesečno izdvajaju od 10 do 20 maraka u zavisnosti od zone, dok svi ostali građani mjesečne karte plaćaju od 20 do 40 KM.

Građani Gradiške mjesečnu kartu plaćaju 25 KM koja važi za sva parking mjesta u ovom gradu.

Oznake: Banjaluka, Gradiška