Životna avantura i dobra prilika: Koliko plate, a koliko zarade banjalučki studenti u Americi

09.04.2022. | 07:43

Vidjeti velike američke gradove poput Njujorka, Bostona i Majamija i to ne samo preko malih ekrana, jedan je od mnogobrojnih razloga zbog kojih će Rade Pelengić, student na Poljoprivrednom fakultetu u Banjaluci, krajem maja krenuti na put „preko bare“.

Odlučio je da se prijavi na „Work and Travel“ program za studente i ako dobije vizu, u Ameriku će putovati 27. maja. Rezervisao je let, uplatio kartu, a čeka ga posao u Vudstoku, u državi Nju Hempšir.

„Povratna karta od Beograda preko Istanbula, do Bostona i nazad, koštala me 630 evra. Ako sve bude kako treba, vraćam se 15. oktobra, ali taj termin se može pomjeriti“, objašnjava Rade za BL portal.

Osim što treba platiti kartu, studenti imaju i druge troškove i, kad se sve sabere, da bi stigli do Amerike treba im oko 5.500 KM. U taj iznos ulaze troškovi domaće agencije, troškovi sponzorske agencije iz SAD u procesu pronalaska posla i smještaja, zatim troškovi viziranja i puta, kao i džeparac koji studenti nose sa sobom za početak putovanja.

Rade je, kako kaže, u ovaj program dosad uložio oko četiri hiljade maraka, ali troškova ima još.

Sve to je, naravno, za studente prilično skupo, ali kažu da postoji i mogućnost kredita. Poseban, namjenski kredit bez kamate, za studente koji idu na ovaj program, nudi im NLB banka.

Razlog što je, i pored troškova za putovanje, interesovanje studenata veliko je i mogućnost dobre zarade, koja je po nekoliko puta veća od inicijalnih troškova. Program traje pet mjeseci, sa četiri mjeseca rada i mjesec dana uživanja, odnosno putovanja Amerikom.

U agenciji „Experience Work and Travel“ navode da se za sezonu 2022. prijavilo skoro 450 studenata, kao i da skoro 90 odsto njih dobiju vizu, zbog potrebe za radnicima u SAD.

U agenciji navode da je studentima na raspolaganju dosta poslova i lokacija, od velikih i poznatih gradova kao što su Boston, Vašington i San Francisko, do manjih turističkih mjesta širom Amerike. Poslovi koji se nude su uglavnom u ugostiteljstvu – u restoranima, barovima, hotelima, na bazenima, u zabavnim parkovima.

„Satnice su od 15 do 20 dolara ove godine, jako su porasle zbog krize sa korona virusom, a i zbog potrebe za radnicima“, objašnjava u razgovoru za BL portal Andrea Rodić, program koordinator u ovoj agenciji.

Dobra cijena satnice, bakšiš, mogućnost da se radi i po nekoliko poslova, prilika su za dobru zaradu. Naravno, u zavisnosti od toga koliko potroše tokom programa i putovanja, studenti, veoma lako, kući mogu da donesu i više od deset hiljada dolara.

U to se uvjerio i Miloš Svjetlanović, koji je ljeto 2019. godine proveo na Kejp Kodu u državi Masačusets u blizini Bostona.

„Zaradi se u zavisnosti koliko se radi. Ja sam radio oko 80 sati sedmično zato što je posla bilo puno, neki su radili i više, bez slobodnog dana. Satnica mi je bila oko 11 dolara i imao sam bakšiš“, kaže Miloš za BL portal.

Otkriva da je nakon putovanja po Americi kupio laptop, telefon i poklone za porodicu i prijatelje, potom vratio pozajmljeni novac za odlazak na put i opet uspio da uštedi više od deset hiljada maraka.

Srđan Banović, BL portal