Zaštićena zona „Banj brdo“ veći mamac za turiste

07.02.2020. | 19:29

Stavljanje Banj brda (Šehitluka) pod zaštitu, kako bi se spriječila njegova urbanizacija, te mapiranje tog prostora samo su neke od aktivnosti koje u naredne dvije godine trebaju biti sprovedene, a sa ciljem da se ova najpoznatija zelena zona u Banjaluci učini još primamljivija turistima.

Ovi napori biće skoncentrisani kroz međunarodni projekat pod nazivom “Tangram”, u koji je uključena Turistička organizacija grada Banjaluka (TOBL), a čija realizacija bi trebala početi u martu.

Fokus projekta je unapređenje položaja parkova (zelenih površina) na mediteranskom turističkom tržištu, a TOBL je kao lokaciju kandidovao najpoznatije banjalučko izletište, što je i prihvaćeno.

Vrijednost projekta je 133.200 evra, a od te sume iz EU fondova biće izdvojeno 113.220 evra, dok je 19.980 evra učešće TOBL.

U TOBL su naglasili da treba raditi na zaštiti tog prostora i da će to pitanje zagovarati kroz ovaj projekat.

– Prostornim planom RS je predviđena zaštita ove zone. Nadamo se da će naše aktivnosti uroditi plodom i da će u naredne dvije godine, koliko traje ovaj projekat, to područje biti proglašeno za zaštićenu zonu. S jedne strane, spasili bi taj prostor od urbanizacije i nekotrolisane gradnje, a s druge strane, zaštitili bi zeleni pojas koji ima značaj za zdravlje grada i razvoj turizma – naveli su TOBL.

Kada su u pitanju sadržaji na Banj brdu, u TOBL su naveli su da nisu predviđene velike intervencije na tom prostoru.

– Cilj je da Banj brdo očuvamo u trenutnom stanju, jer je njegova vrijednost upravo u netaknutoj prirodi. Kod već postojećeg vidikovca na Banj brdu, na kojem je moguće panoramsko razgledanje grada, biće postavljena zaštitna ograda i proširena postojeća platforma. Pored toga, planirali smo unapređenje turističke pješačke signalizacije na cijelom prostoru, tamo gdje nedostaje, i, naravno, kartografski rad, odnosno mapiranje cijelog područja i izrada tematskih mapa, koje će biti na raspolaganju svima koji žele da posjete Banj brdo – kazali su u TOBL.

Naveli su da će mapa sadržavati mrežu pješačkih i biciklističkih staza sa zanimljivim lokacijama, kao što su vrela.

– Cijeli taj prostor je ispresjecan raznim stazama koje se rijetko koriste. Posjetioci uglavnom koriste asfaltni put i eventualno serpentine koje idu od banje u Srpskim Toplicama prema Banj brdu. Mi kroz ove napore želimo to promijeniti – rekli su u TOBL.

Dodali su da će u ove aktivnosti uključiti sve koji žele u tome da učestvuju, od Rekreativne zone do pojedinaca koji su zainteresovani za to izletište, te sam Grad Banjaluka.

– Cilj je da Banj brdo bude još primamljivije i dostupnije za posjetioce, a posebno turiste – naveli su u TOBL.

Pošto su u realizaciju projekta uključene i druge zemlje, u TOBL su napomenuli da ovaj projekat pruža mogućnost razmjene iskustava s partnerima.

Projekat Tangram (Transnational Parks and Gardens Resources in Adriatic and Ionian tourist Marketplace) je podržan u sklopu drugog poziva „Interreg V-B Adriatic-Ionian Adrion Programme 2014-2020“. Nosilac projekta je Opština Monca (Italija) sa 9 partnera iz 7 mediteranskih zemalja, a jedan od njih je i TOBL.

Banj brdo je u Banjaluci najveća i najuređenija rekreativna zona. Najpoznatije banjalučko izletište se nalazi na južnoj strani grada, na 431 metru nadmorske visine, odakle se pruža panoramski pogled na grad.

Izletište je bogato šumom, stazama za šetnju i planinarenje, izvorima vode za piće, kao i uređenim mjestima za odmor i razonodu. Banj brdo se profilisalo kao jedan od značajnijih turističkih lokaliteta na području grada i predstavlja nezaobilaznu tačku u grupnim ili individualnim razgledanjima grada. Veliki broj turista koristi pješačku rutu od centra Banjaluke do Banj brda. Pored turista, veliki broj stanovnika koristi izgrađene i uređene staze za šetnju i biciklizam, koji uveliko utiču na profilisanje lokacije kao rekreativne i izletničke zone.

Zelena potkovica Banjaluke

U TOBL smatraju da u Banjaluci ukupno tri zelena pojasa treba proglasiti kao zaštićene zone. Pored Banj brda, trebaju biti uključene Krčmarice i Suturlija.

– Taj plan je uvršten i u Strategiju razvoja grada, kao projekat pod nazivom „Zelena potkovica grada“. To bi sigurno bila odlična mogućnost za razvoj turističke ponude Banjaluke, sa naglaskom na zaštiti i očuvanju zelenila – rekli su u TOBL.

 

Izvor.(SrpskaInfo)