Zahvaljujući vrijednim rukama volontera: Renoviranje azila na Rakovačkim barama u završnoj fazi

05.11.2021. | 10:47

Sanacija prihvatilišta za pse na Rakovačkim barama je u završnoj fazi zahvaljujući vrijednim rukama volontera koji složno rade kako bi napuštenim životinjama obezbijedili krov nad glavom i bolje uslove života.

Potvrdili su ovo za “Glas Srpske” iz Udruženja građana “Kerber” i dodali da im najveći problem prilikom radova predstavlja poskupljenje građevinskog materijala i nedostatak radne snage.

“ Druga faza renoviranja prihvatilišta je uz pomoć naših radnika završena. Stavili smo novi krov, a naredne sedmice planiramo farbanje boksova i postavljanje ograde oko prihvatilišta “ istali su iz “Kerbera”.

Dodali su da će azil što prije otvoriti vrata jer dolazi zima.

“ Stavili smo fasadu, okrečili i uredili unutrašnjost objekta i zakrpili sve rupe. Ulazimo u treću, odnosno završnu fazu renoviranja, a cilj nam je da do 14. novembra okončamo planirane radove kako bi životinje mogle bezbjedno da borave u novim prostorijama”,  pojasnili su iz Udruženja.

Istakli su da je skup materijal prolongirao proces sanacije.

“ Jedan od problema je i nedostatak stručne radne snage, jer neke radove naši majstori ne mogu da završe sami, a nemamo dovoljno novca za dodatne troškove”,  naglasili su iz “Kerbera”.

Potvrdili su da će smještajni kapacitet u renoviranom prihvatilištu biti ukupno 14 boksova.

Iz gradskog Odjeljenja za komunalne poslove kazali su da je u prethodnom periodu primijećen povećan broj pasa lutalica, te je izdat nalog za dodatni angažman na poslovima zbrinjavanja.

“Psi se smještaju u azil u Ramićima gdje prolaze desetodnevni karantin i tretman protiv parazita. Tu dobijaju vakcinaciju protiv bjesnila i zaraznih bolesti”,  kazali su iz odjeljenja.

Naveli su da nakon navedenih radnji slijedi postupak sterilizacije i čipovanja pasa, a potom se prebacuju u azil na Manjači, gdje borave do udomljavanja.

“ Jedno od rješenja, pored edukacije stanovništva i većeg broja privatnih veterinarskih ambulanti, je i udomljavanje pasa lutalica, te apelujemo na sugrađane koji imaju želju da udome psa da nam se jave, jer se radi o životinjama koje su prošle kompletan tretman i spremne su za udomljavanje”,  zaključili su odjeljenju.

Problem

Iz Odjeljenja za komunalne poslove kazali su da je u toku 2020. godine identifikovano i zbrinuto 190 pasa lutalica, dok je 2021. godine ovaj tretman do sada prošlo je 120 životinja.

“ Problem pasa lutalica nastaje kao posljedica neodgovornog vlasništva. Često se dešava da vlasnici prestanu da vode računa o svojim ljubimcima, ostavljajući ih na ulici bez nadzora”,  kazali su iz odjeljenja.