Za novi početak: Svečano otvorena izložba „Školstvo u Banjaluci za vrijeme Kraljevine Jugoslavije 1918–1941”

22.09.2025. | 11:41

U izložbenom prostoru Filozofskog fakulteta Univerziteta u Banjaluci, 22. septembra 2025. godine, svečano je otvorena izložba pod nazivom „Školstvo u Banjaluci za vrijeme Kraljevine Jugoslavije 1918–1941“, koju su organizovali Arhiv Republike Srpske i Udruženje arhivskih radnika Republike Srpske.

Izložbu su otvorili Ljubica Ećimović iz Arhiva Republike Srpske, doc. dr Stojanka Lužija, profesor na Katedri za istoriju Filozofskog fakulteta Univerziteta u Banjoj Luci, i prof. dr Boško Branković, rukovodilac Instituta za humanističke i društvene nauke Filozofskog fakulteta Univerziteta u Banjoj Luci.

U svojim obraćanjima istakli su značaj očuvanja kulturne i prosvjetne baštine, kao i važnost saradnje akademskih i arhivskih institucija.

„Izložba koju smo danas upriličili ima poseban značaj, jer je organizovana u čast početka nove akademske godine na Univerzitetu u Banjoj Luci, ali i u znak obilježavanja velikog jubileja – stotinu godina od otvaranja Učiteljske škole u Banjoj Luci. Ovim simboličnim spojem prošlosti i sadašnjosti želimo podsjetiti na bogatu prosvjetnu tradiciju našeg grada i odati priznanje generacijama koje su gradile temelje obrazovanja,“ izjavio je Boško Branković.