Više nisu luksuz nego potreba: Najjeftinije klime idu kao alva u Banjaluci

11.07.2023. | 08:10

Visoke temperature koje su se prethodnih dana penjale i preko 30 stepeni na Celzijusovoj skali, povećale su prodaju klima-uređaja, a u banjalučkim radnjama bijele tehnike ističu da se osjeti kriza, ali da stanovnici nađu novca makar za one najjeftinije modele.

Kako su pojedini prodavci kazali za “Glas Srpske”, klima-uređaji u stanovima i kućama više nisu luksuz nego potreba.

U banjalučkom preduzeću “Elektromont” su potvrdili da je posljednjih dana povećana potražnja za klima-uređajima.

– Kao i uvijek, naš narod kupuje klime kada ugrije i kada ne mogu spavati od vrućine, ali svakako ima i mnogo onih koji to urade na vrijeme – rekli su u “Elektromontu”. Dodali su da su mnogi odavno nabavili inverter klime koje mogu da hlade, ali i da griju jer one najviše štede.

– Kada je riječ o hlađenju najviše idu neki najjeftiniji modeli koji koštaju oko 750 ili 800 KM sa ugradnjom – kazali su u “Elektromontu” i dodali da su cijene ostale iste kao i lani.

I u prodavnici električne robe “Tehno Mag” rekli su da je kupovna moć građana u odnosu na prethodne godine ipak slabija.

– Kriza je učinila svoje, traže se najjeftinije klime. Ako neko ne može od vrućine spavati tri noći, četvrti dan će naći novac i doći po klimu. Ako u međuvremenu zahladi, odgodiće tu kupovinu za iduću godinu. Tako to funkcioniše kod nas – rekli su u ovoj prodavnici..

Kada je riječ o povoljnijim uređajima dodali su da je cijena inverter klime, takozvane dvanaestice 680 KM.

Velika potražnja u gradu vlada i za servisiranje, što su potvrdili i u “Gradskom servisu”.

– Klima-uređaji su znatno skuplji nego ranije pa se korisnici odlučuju za popravljanje starih. Ako se nešto ne može popraviti onda se odlučuju za invertor klime, jer im je znatno jeftinije i grijanje na klimu u hladnim danima, nego na norveškim radijatorima – rekli su u ovom servisu.

Dodali su da je za punjenje freona potrebno odvojiti 80 KM pa naviše, u zavisnosti koja je veličina i koja vrsta freona, dok se čišćenje kreće od 40 maraka.

Da nas čekaju vrućine potvrdili su i iz Hidrometeorološkog zavoda (RHMZ) Republike Srpske. Pomoćnik direktora za meteorologiju u RHMZ Dejan Supić kaže za “Glas Srpske” da se trenutno nalazimo pod uticajem priliva vrlo tople vazdušne mase sa sjevera Afrike, a u prizemlju anticiklonalno polje.

– Prema prognozama RHMZ-a, tokom ove sedmice očekuje se sunčano, veoma toplo i sparno vrijeme, sredinom sedmice očekuju se i vrućine, a u nižim predjelima i tropske noći – rekao je Supić. Dodao je da se prema sadašnjim prognostičkim modelima i u narednoj sedmici do 23. jula očekuje stabilno i vruće vrijeme, sa temperaturama od 31 do 37, a na jugu Hercegovine od 34 do 39, u nižim, odnosno od 26 do 31 u višim predjelima.

– Tokom tog perioda očekuju se povoljni uslovi za obavljanje radova na otvorenom, tako da iste treba obavljati u ranijim jutarnjim i kasnim poslijepodnevnim časovima, zbog visokog UV zračenja i konzumirati što više tečnosti – kazao je Supić.

Čišćenje

Nečisti klima-uređaji i velike temperaturne razlike mogu izazvati ozbiljne posljedice po zdravlje. Stručnjaci savjetuju da razlika između unutrašnje i spoljne temperature ne smije biti veća od pet do sedam stepeni. Tegobe koje se javljaju prilikom udisanja klimatizovanog vazduha iz zapuštenog i neočišćenog uređaja za rashlađivanje jesu nadraženost sluznice očiju, nosa i grla, osjećaj suvoće grla, kašalj, svrab, glavobolja i zamor.