Vijenci i ruže na spomeniku “Život”: Obilježena godišnjica stradanja 12 banjalučkih zvjezdica FOTO/VIDEO

22.05.2025. | 11:39

Porodice, brojni zvaničnici i predstavnici institucija Republike Srpske, gradova i opština, boračkih udruženja, kao i drugi građani položili su danas vijence i ruže na spomen obilježju “Život” u Banjaluci, povodom obilježavanja 33. godišnjice od stradanja 12 banjalučkih beba u Univerzitetskom kliničkom centru zbog nedostatka kiseonika.

Kao i svake godine, predstavnici porodica stradalih beba prvi su položili vijence na spomenik u centru Banjaluke.

Majka jedne od beba, Željka Tubić, poručila je da su nedužne bebe unaprijed bile osuđene na smrt jer im nije dozvoljeno da udahnu život.

“Domaći zločinci i svjetski moćnici odlučili su da je narod Republike Srpske i Krajine loš, i nisu nam dozvolili prevoz lijekova i kiseonika”, istakla je ona.

Takođe, naglasila je i da je smrt i žrtva nedužnih beba bile najveći motiv za pripadnike Vojske Republike Srpske koji su nakon toga izvojevali veliku pobjedu u proboju koridora.

“Sa ovog mjesta svake godine svijetu šaljemo poruku da se ovakav zločin više nikada i nigdje ne ponovi”, poručila je ona.

Zvaničnici: Ovo je spomenik koji plače

Možemo reći da svaki spomenik nešto govori, ali ovaj spomenik plače jer se radi o smrti nedužnih beba, istakao je gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković prilikom obilježavanja 33. godišnjice stradanja 12 banjalučkih beba zbog nedostatka kiseonika usljed sankcija i blokade Krajine od strane međunarodne zajednice 1992. godine.

“Međunarodna zajednica nas i dan danas uči o ljudskim pravima, tada nedužnim bebama nisu dali pravo na život, a sve što je bilo potrebno je bio jedan poziv da se dopusti transport kiseonika”, poručio je Stanivuković.

FOTO: BL PORTAL

Spomenik stradanju 12 beba, kao i spomenik palim borcima koji je u izgradnji pored njega, Hram Hrista Spasitelja koji je srušen i obnovljen, glavna ulica posvećena Kralju Petru Karađorđeviću i park posvećen Petru Kočiću koji se nalazi nedaleko, pričaju jednu priču poručio je Stanivuković.

“Ideja je bila da nas nema, zbog toga smo pretrpili sva ova stradanja, i dali mnogo života za slobodu, zato glavna ulica Banjaluke nosi ime po kralju oslobodioci. Moramo da čuvamo kulturu sjećanja da znamo gdje idemo”, porušio je on.

FOTO: BL PORTAL

Očuvanje kulture sjećanja je neophodno kako se više nikada ne bi dozvolio stradanje naše djece poručio je i predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić.

“Odluka da se naše bebe uguše bila je poruka našem narodu da se preda. Odgovor je ovaj spomenik preko puta, proboj koridora i sloboda”, poručio je Stevandić.

Srđan Banović, BL portal