Veliki jubilej: Poljoprivredna škola u Banjaluci slavi 100. rođendan

13.12.2023. | 07:12

Poljoprivredna škola Banjaluka ove godine obilježiće veliki jubilej – 100 godina rada.

Povodom vijeka postojanja škole proslava jubileja biće održana u Banskom dvoru 18. decembra sa početkom u 10 časova.

Jasna Petrović, zamjenica direktora, rekla je za “Nezavisne novine” da proslava počinje promocijom monografije, odnosno knjigom o školi koju je napisao Branko Grahovac.

“Poljoprivredna škola Banjaluka je najstarija poljoprivredna škola i BiH. Tako ove godine obilježava prvi vijek postojanja. Tom prilikom biće objavljeno drugo i dopunjeno izdanje Monografije “Poljoprivredna škola Banjaluka”. Profesor Branko Grahovac je u prvoj knjizi obuhvatio period od 1923. do 1998, a ove godine je dopunio tih 25 godina u jednu knjigu”, objasnila je Petrovićeva.

Drugi dio programa planiran je u 12 časova, kada bi trebalo da bude svečana akademija na kojoj će biti oko 400 zvanica.

“Škola je prošla sve nedaće ovog društva, Drugi svjetski rat, zemljotres, građanski rat, povećanje i smanjenje broja učenika”, istakla je ona.

Kako kaže, škola je osnovana davne 1923. godine na vrtovima i njivama tadašnje “Carske bašte” kao Niža poljoprivredna škola i bila prva takva škola na prostoru BiH.

“Škola je živjela i mijenjala se zavisno od burnih promjena na ovim prostorima. Postojala je kao niža, pa zatim srednja poljoprivredna škola, u svom sastavu imala domaćinsku školu, a jedno vreme bila zajedno sa višom poljoprivrednom školom. Nosila je razna imena, od Niže poljoprivredne, preko Ratarsko-stočarske, Srednje poljoprivredne škole, Centra za školovanje kadrova u poljoprivredi, Poljoprivredno-tehnološkog centra, a od 1992. nosi sadašnje ime”, objasnila je ona. Na početku je bila, kako kaže, za svoje vrijeme moderna i dobro opremljena škola, tridesetih godina prošlog vijeka imala je zgradu sa centralnim grijanjem, kupatilima, radiom i kućnim kinom, te ekonomiju sa modernim štalama, svinjcima, staklenikom, inkubatorima, mljekarom. Prolazila je kroz nekoliko značajnih ciklusa investicione izgradnje i rekonstrukcije. Razvijala se i ekonomija, prateći savremene tokove u poljoprivredi, što je obezbjeđivalo kvalitetnu praktičnu nastavu i ugled školske ekonomije kao poljoprivrednog proizvođača”, ispričala je ona.

Danas, kako kaže, škola je u svojoj prvobitnoj zgradi, koja je proširena i osavremenjena.

“Dobila je pekaru, fiskulturnu salu sa teretanom, informatički kabinet, laboratoriju, radne kabinete za profesore, konferencijsku salu, ali tako da je sačuvala svoj stari šarm”, kazala je Petrovićeva.

Prema njenim riječima, oko 10.500 učenika je prošlo kroz ovu školu.

“Sada imamo 374 učenika i 45 zaposlenih nastavnika. U našoj školi zaposleni su bivši đaci ove škole, ima ih oko deset, a neki od njih su i profesori u školi”, navela je ona, te dodala da Poljoprivredna škola nastavlja svoju misiju nastojeći da bude vjerna dugoj tradiciji i spremna za izazove budućeg vremena.

“Ono čime se Poljoprivredna škola naročito ponosi je višedecenijska tradicija”, zaključila je ona.