Uništavanje komunalne opreme svakodnevna pojava u Banjaluci: Vandali lome noću i prolaze bez kazne

07.11.2022. | 08:03

Uništavanje komunalne opreme i saobraćajne signalizacije svakodnevna je pojava u Banjaluci, a šteta koju prouzrokuju vandali godišnje iznosi više od 200.000 KM.

Kazali su ovo za “Glas Srpske” iz Gradske uprave te dodali da vandali najčešće uništavaju saobraćajne znakove, autobuska stajališta, korpe za otpatke, dječija igrališta i drugo.

– Iako zelenilo ne spada u komunalnu opremu, potrebno je naglasiti da je upravo uz komunalnu opremu ono najčešće na meti nesavjesnih sugrađana – kažu iz Gradske uprave.

Dodaju da je samo prošle godine šteta na oštećenim saobraćajnim znakovima iznosila oko 50.000 KM, a kada je riječ o komunalnoj opremi uopšte, štete su i veće od 200.000 KM na godišnjem nivou.

Mol na rijeci Vrbas u blizini dvorane “Obilićevo” nedavno se ponovo našao na meti vandala, a na dječijem igralištu u ulici Jug Bogdana pokidani su rekviziti za igru. U oba slučaja, počinioci su ostali nekažnjeni.

– Nažalost, u većini slučajeva veoma je teško identifikovati počinioca, s obzirom na to da komunalnu opremu svjesno uništavaju u kasnim večernjim ili ranim jutarnjim časovima – rekli su iz Gradske uprave i dodali da u ovim slučajevima kazna za fizička lica iznosi 100 KM.

U mjesnoj zajednici Starčevica kazali su da su ulaganja u komunalnu opremu u ovom naselju prijeko potrebna.

– Nijedno igralište na Starčevici odavno nije sanirano. U prethodne dvije godine nije ništa urađeno, ne samo kad se radi o igralištima – kaže za “Glas Srpske” predsjednik Savjeta mjesne zajednice Starčevica Dragomir Đukić.

Dodao je da je Gradskoj upravi uputio zahtjev u kojem je tražio sanaciju svih igrališta, klupa, kanti za bacanje otpadaka kao i uređenje javnih šetališta i stepeništa te uređenje autobuskih stajališta.

– Nisam dobio odgovor iako sam sve predao na vrijeme. Pasarela na Starčevici je takođe u lošem stanju. Nije bezbjedna, vire instalacije i cijevi, a tu svakodnevno prolaze djeca – pojasnio je Đukić i dodao da je potrebna hitna sanacija.

Građanska patrola

Kada je riječ o aplikaciji “Građanska patrola” iz Gradske uprave kažu da stanovnici svakodnevno dostavljaju prijave.

– Najčešće se odnose na bacanje smeća van mjesta predviđenih za to, nepropisno odlaganje kabastog otpada, oštećenje kolovoza, saobraćajnih znakova, javnih i zelenih površina. Stižu nam i prijave kvarova na javnoj rasvjeti, začepljenih slivnika i slično. Još jednom apelujemo da sugrađani čuvaju zajednički gradsku imovinu i inventar – kažu u Gradskoj upravi.

Oznake: Banjaluka, Vandali