U centru Banjaluke, a niko ne kontroliše: Zašto inspektori nisu nadležni za proširenje bašte ispred kafića

17.06.2021. | 13:08

Ukoliko odlučite da proširite ljetnu baštu ispred ugostiteljskog objekta, pa makar se on nalazio i u strogom centru Banjaluke, vjerovatno vas niko ništa neće pitati, jer to niko i ne kontroliše. Barem ako je suditi  prema odgovorima nadležnih kada je u pitanju proširena bašta ispred banjalučkog ugostiteljskog objekta Jova bar, koja je odnedavno duža za dodatnih petnaestak metara.

Iz Gradske uprave kojoj je Jova bar praktično u komšiliku, za svoju “nenadležnost” imaju opravdanje. Objekat se nalazi nadomak Muzeja savremene umjetnosti, pa neka se njime pozabave republičke institucije, poručili su iz Grada, nakon što su nas “provozali” po gradskim službama – od Tima za komunikaciju i komunalne policije, do Odsjeka za inspekcijske poslove i građenje.

“Ugostiteljski objekat Jova bar je u okviru ambijentalne cjeline koja je pod zaštitom i za navedeni objekat i zauzimanje prostora u okviru ambijentalne cjeline nadležno je Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske za izdavanje lokacijskih uslova, građevinske dozvole i upotrebne dozvole. Kontrolu vrši Republička urbanističko-građevinska inspekcija”, kaže za BL portal Zdravka Jelić, šef Odsjeka za građenje u Gradskoj upravi Banjaluka.

Što se Republičke inspekcije tiče, oni u tu kontrolu nisu išli, iz vrlo jednostavnog razloga – nisu nadležni.

“Nadzor nad izgradnjom i upotrebom objekata za koje odobrenje za građenje izdaje gradski/opštinski organ nadležan za poslove urbanizma i građenja, kao što su stambeni objekti za individualno stanovanje ili različiti poslovni objekti, vrši gradska/opštinska urbanističko-građevinska inspekcija”, objašnjava Dušanka Nikolić, načelnik Odjeljenja za odnose sa javnošću Republičke uprave za inspekcijske poslove.

U prilog svojoj tezi, iz Republičke inspekcije podsjećaju da je 2017. godine, u slučaju Jova bara intervenisala gradska Komunalna policija, kada je zaustavljen pokušaj proširenja bašte. Tada planirana konstrukcija zauzimala je zelene površine upravo ispred Muzeja savremene umjetnosti, ali su gradski komunalci ipak reagovali.

“Republička građevinska inspekcija nije vršila nadzor nad postavljanjem i upotrebom ljetne bašte ugostiteljskog objekta Jova bar, te podsjećamo da su po ovom pitanju još 2017. godine postupali nadležni organi Grada Banja Luka u čijoj nadležnosti i jeste predmetni objekat”, dodaju iz Republičke inspekcije.

Dok se inspekcije usaglašavaju ko je nadležan, a ko nije, iz Jova bara tvrde da imaju sve potrebne dozvole i da im je sve, kako kažu, uredno.

“S obzirom da su nama baštu rušili, ne bi je imali da nemamo sve dozvole. Da nismo imali dozvole za novu baštu ne bi je mogli otvoriti, mi pogotovo, jer bi svi na nas skočili”, kaže Mišo iz Jova bara, ne želeći da otkrije prezime.

Iz Ministarstva za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske potvrđuju da Jova bar ima lokacijske uslove za baštu ispred objekta.

“Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju je 2.7.2018. godine izdalo lokacijske uslove za postavljanje ljetne bašte otvorenog tipa. Ljetna bašta je privremenog karaktera sa rokom trajanja do pet godina”, kaže za BL portal Dragan Jevtić, pomoćnik ministra za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju.

Iz Ministarstva dodaju da ukupna kvadratura, koja obuhvata natkriveni i otvoreni dio bašte ispred objekta iznosi 207,84 kvadratna metra.

Što se tiče upotrebne dozvole, Jevtić kaže da ona nije potrebna ako je u pitanju bašta otvorenog tipa.

“Za ovu vrstu objekata nije potrebna građevinska dozvola ako se radi o ljetnim baštama koje se formiraju na tlu bez podkonstrukcija platoa i koje nemaju nadzemne konstrukcije. Takođe, to podrazumijeva da se ne vrši dodatni razvod instalacija, poput vode, struje, kanalizacije i slično”, kaže Jevtić.

Bašta otvorenog tipa ispred Jova bara ipak ima nadzemnu konstrukciju, pokrivena je, a unutar nje se nalazi šank, što automatski znači da je razvedena voda.

To bi, između ostalog, trebalo da znači da bi inspekcije na gradskom i republičkom nivou trebalo da odluče ko je nadležan da provjeri poklapaju li se lokacijski uslovi sa stanjem na terenu. Posebno ako je taj “teren” u strogom centru grada.

Nikolina Damjanić, BL portal