Turistička organizacija i banjalučki ugostitelji zadovoljni odlukom gradske administracije

20.08.2021. | 08:45

Raspisan je Javni poziv za dodjelu subvencija poslovnim subjektima kojima je u ovoj godini bio zabranjen ili ograničen rad, zbog krizne situacije izazvanom virusom korona, a za ove svrhe grad će izdvojiti 1.2 miliona KM.

Saopštili su ovo iz Gradske uprave i dodali da je cilj poziva očuvanje radnih mjesta i zadržavanje privrednih aktivnosti.

Naveli su da je Javnim pozivom predviđeno da hoteli, moteli i hosteli mogu dobiti naknadu od 350 do 450 KM po sobi, u zavisnosti od broja zvjezdica, a turističke agencije, tur-operatori i izvođačka djelatnost najviše do 1.000 KM po zaposlenom radniku sa punim radnim vremenom.

– Svadbenim salonima i noćnim klubovima biće odobrena sredstva u iznosu do 7.000 KM po poslovnom subjektu – rekli su iz Gradske uprave.

Iz Turističke organizacije Banjaluka (TOBL) kazali su za “Glas Srpske” da podržavaju ovaj korak, jer će rad klubova privući strane turiste i ljubitelje noćnog života, što je od velikog značaja za turizam u gradu.

– Ovo će biti finansijsko i ekonomsko buđenje turizma nakon perioda kada ugostiteljski objekti, zbog pandemije prouzrokovane virusom korona, nisu mogli da rade – istakli su iz Turističke organizacije.

Vlasnik noćnog kluba “Kristal” Mladen Popović kazao je za “Glas Srpske” da je zahvalan nadležnim institucijama za svaki vid pomoći, jer su pretrpjeli velike finansijske gubitke.

– Godina obilježena virusom korona zadala je težak udarac za rad noćnih klubova i ovaj vid subvencija će umnogome pomoći da se finansijski oporavimo i nastavimo sa radom – rekao je Popović.

Maksimalan iznos sredstava namjenjen poslovnim subjektima u oblasti turizma i ugostiteljstva je 500.00 KM. 

Prema njihovim riječima, na ovaj način predviđena su i sredstva za privremeno zauzimanje javne površine za postavljanje bašta ugostiteljskih objekata i to iznosu od 100 odsto naknade za mart i 30 odsto naknade za ostale mjesece za tekuću godinu.

– U okviru podrške privredi, obuhvaćene su i mjere za subvencionisanje iznosa komunalne takse za isticanje poslovnog imena onim subjektima kojima je bilo ograničeno ili otežano obavljanje ovom branšom – pojasnili su iz Gradske uprave.

Za subvencionisanje iznosa komunalne takse za isticanje poslovnog imena namjenjeno je 285.000 KM, a za zauzimanje javne površine 100.000 KM.

Dodali su da je grad odlučio da podrži i stare zanate sa novčanom naknadom do 1.000 KM po poslovnom subjektu. Potvrdili su da će biti obezbijeđene i subvencije za samozapošljavanje u proizvodnim, zanatskim, uslužnim i trgovinskim djelatnostima, kako bi se pokrio dio troškova pri pokretanju vlastitog posla.

– Iznos subvencija kreće se od 3.000 do 7.000 KM, u zavisnosti od stručne spreme podnosioca zahtjeva – naveli su iz Gradske uprave.

Za samozapošljavanje se izdvaja ukupno 300.00 KM, dok je na ime subvencije za podršku starim zanatima predviđeno 15.000 KM.