Tihi ubica vida: U Banjaluci više od 10.000 oboljelih od glaukoma

13.03.2024. | 12:39

Glaukom je tihi ubica vida od kojeg obolijeva sve više pacijenata, samo u Banjaluci ih ima više od 10.000, rekla je načelnik Klinike za očne bolesti u Univerzitetskom kliničkom centru /UKC/ Republike Srpske Milka Mavija.

Mavija je istakla da u Srpskoj može da bude i do 30.000 oboljelih od glaukoma, te istakla značaj preventivnih pregleda.

U UKC-u danas su organizovani besplatni preventivni pregledi povodom Svjetske nedjelje borbe protiv glaukoma, a Mavija je rekla da je do sada pregledano više od 90 pacijenata.

Od ukupnog broja pregledanih, Mavija je navela da su kod šest utvrđene sve anomalije koje, najvjerovatnije, ukazuju na glaukom, te su ti pacijenti zakazani za dodatna ispitivanja.

“Samo pravovremenim skriningom i dijagnostikom možemo da se usmjerimo na sve terapijske modalitete liječenja”, rekla je Mavija novinarima.

LJekar u Kabinetu za galukom u Klinici za očne bolesti Žaklina Unčanin navela je podatak da je u posljednjih mjesec dana kroz ovaj kabinet prošlo četvoro djece uzrasta od tri mjeseca do 13 godine.

“Statistike kažu da jedan u 10.000 slučajeva oboli i dijete”, navela je Unčaninova i dodala da su u 80 odsto slučajeva pacijenata, koji se jave zato što su izgubili vidnu oštrinu, u poodmaklom stadijumu glaukomske bolesti.

Generalni direktor UKC-a Vlado Đajić istakao je da ova zdravstvena ustanova sedmično obavlja besplatne ljekarske preventivne preglede stanovnika Banjaluke i Srpske kojima se želi ukazati na značaj i mogućnost prevencije oboljenja i ranog otkrivanja raznih oboljenja.

Đajić je rekao da se preventivnim pregledima često otkriju i veoma teške bolesti koje mogu da dovedu i do smrtnog ishoda.

Besplatan skrining glaukoma u UKC-u moguće je obaviti do 13.00 časova u holu Centralnog medicinskog bloka na Paprikovcu.

“Zahvaljujući savremenoj dijagnostici danas smo u mogućnosti da glaukom otkrivamo već u ranom stadijumu oboljenja, prije nego što nastanu ireverzibilne promjene koje će ugroziti vid pacijenta”, poručili su iz UKC-a.

Svjetska nedjelja borbe protiv glaukoma obilježava se od 2010. godine u drugoj sedmici marta da bi se stvorila globalna i jedinstvena inicijativa koja stavlja u centar pažnje glaukom kao vodeći uzrok nepovratnog sljepila.