Teška torba postaje prošlost: Police za udžbenike u svim banjalučkim školama za dvije sedmice

02.09.2025. | 23:08

Police sa udžbenicima, koje će učenici koristiti dok su u školi na nastavi, kroz dvije sedmice biće obezbijeđene u svim banjalučkim osnovnim školama sa ciljem olakšanja đačkih torba.

Istakla je ovo projekt menadžer grada Milada Šukalo, pojašnjavajući da je Gradska uprava u okviru akcije “Škola bez tereta” obezbijedila knjige koje će osnovci koristiti dok su u školi na nastavi, kako bi svoje udžbenike, koji su takođe poklon grada, mogli ostaviti kod kuće.

– Ideja je da kompleti udžbenika od prošle godine koji su ostali u školi budu formirani po predmetima, tako da nastavnici koji predaju imaju set udžbenika. Kad dođu učenici redar im podijeli udžbenike, oni rade i uče, te zatim ih ostavljaju u školi, a svoje udžbenike koje su dobili od grada ostavljaju kod kuće – rekla je Šukalova za “Glas Srpske” i dodala da će težina torbe biti smanjena za pola, jer će školarci morati nositi samo radne sveske i školski pribor.

Prema njenim riječima, učenike osnovnih škola “Georgi Stojkov Rakovski”, te “Sveti Sava” juče su dočekali rezervni kompleti knjiga kao i ormari u kojima mogu da ih čuvaju, dok će narednih dana sve škole biti snabdjevene ovim policama.

– Narudžba polica je kasno završena, a narednih dana kako ih dobavljač bude pravio, redom će isporučivati po školama. Na aktivu direktora, koji je ranije održan, zaključili smo da većina škola ima mnogo polica, stoga smo nabavljali po njihovim potrebama – pojasnila je Šukalova.

Kazala je da su iz Gradske uprave uradili sve što je u njihovoj mogućnosti da ova praksa zaživi, te da će primjena u razredima zavisiti od nastavnika i njihove organizacije.

– Velika je sreća što Banjaluka zbog prakse besplatnih udžbenika koju realizuje ima mogućnost da sprovede ovako nešto. Nama svake godine ostane veliki broj knjiga, stoga smatram da je ovo veoma praktično – poručila je Milada Šukalo.

Direktorica OŠ “Georgi Stojkov Rakovski” Ivana Ljubojević istakla je za “Glas” da će trebati vremena da se djeca, roditelji i nastavnici prilagode na ovu promjenu, ali da su reakcije bile pozitivne.

– Ja se nadam da će ovaj projekat zaživjeti, jer ipak đacima torbe znaju biti teške i po šest, sedam kilograma i smatram da je to velika olakšica – zaključila je Ljubojevićeva.

Dodala je da će za nekoliko sedmica, kada budu imali povratnu reakciju roditelja, sa sigurnošću moći zaključiti da li je ovo bila dobra ideja.

OLAKŠICA

Ivana T, majka djevojčice koja pohađa sedmi razred u jednoj banjalučkoj školi, kazala je za “Glas” da je srećna zbog ove pozitivne promjene.

– Torba moje kćerke je znala biti preteška za njenu kilažu, naročito onih dana kada ima šest časova. Ove godine sam čak razmišljala da joj kupim ruksak sa točkićima, bilo mi je žao da je stalno gledam savijenih leđa – rekla je Ivana T. i dodala da je “Škola bez tereta” riješila muka njeno dijete, ali i sve njene drugare iz škole.