Sve stalo na obećanjima! Još se čeka da proslavljeni Beneš dobije ulicu u Banjaluci

16.12.2020. | 20:42

U gradskoj Skupštini odavali su mu počast minutom ćutanja.

Nakon njegove smrti isticali su kvalitete doajena jugoslovenskog sporta Marijana Beneša, kao jednog od najvećih banjalučkih sportista svih vremena. Najavljivali su da će i jedna banjalučka ulica dobiti njegovo ime. Dvije godine kasnije – još nema ni ulice, ni spomenika ovoj sportskoj legendi.

Ljudi koji su ga poznavali govore da je bio posebna sportska i ljudska ličnost koja zaslužuje da i na ovaj način bude zapamćen u svom gradu. Među njima je i stručni saradnik Muzeja sporta i dugogodišnji banjalučki sportski novinar Željko Tica.

“Nije to samo moje mišljenje, nego i armije sportskih zaljubljenika da bi Marijan Beneš, koji je mnogo učinio na promociji Banjaluke, trebao da dobije svoj spomenik. Zašto to ne bi bilo u parku dvorane Borik, u kojoj je osvojio titulu profesionalnog prvaka Evrope”, kaže Tica. Rekviziti, medalje i pehari Marijana Beneša, nalaze se u Muzeju sporta koji je svjedok zlatnog vremena Banjaluke.

Kao što je godina 1973. kada je Beneš postao amaterski prvak Evrope. Proglašen je za najboljeg sportistu Jugoslavije i najboljeg sportistu BiH, a oba ta pehara se nalaze u Muzeju.

“Bio je i prvi sportista Bosanske Krajine. Tu su i Zlatna rukavica, trofej Beogradskog pobjednika i pehar kada je odbranio titulu protiv Španca Amenje. Imamo i isječak iz novine povodom jubileja Slavije, a naslov je: Beneš bokser vijeka. Mislim da je on to i bio – banjalučki sportista vijeka”, kaže Tica. On dodaje da banjalučke sportiste poštuju svuda u svijetu, te da bi se i mi tako trebali ophoditi prema njima. Kaže da turisti kada dođu u grad na Vrbasu, prvo pitaju za Beneša i postavku njegovih priznanja u Muzeju sporta.

Prema ustaljenoj proceduri, inicijativa za ulicu Marijana Beneša mora biti zvanično upućena gradskoj komisiji za nazive ulica, koju čine istoričari i stručnjaci raznih profila u čijoj je nadležnosti da odlučuju o tom pitanju i da o tome obavijeste Skupštinu grada. Nakon što se dobije stav komisije, konačnu odluku donosi gradska Skupština.

“Lično, smatram da su stvoreni uslovi za to i da to treba uraditi”, govorio je gradonačelnik Banjaluke Igor Radojičić prije dvije godine. I na tome je stalo. Uprkos obećanjima. Ime čovjeka koji je proslavio ovaj grad i uradio mnogo za promociju Banjaluke još se nije našlo ni na jednoj tabli u gradu, piše Srpskainfo.

Pobijedio u 272 meča

Marijan Beneš preminuo je 2018. u Banjaluci u 67 godini života, nakon duge i teške bolesti. U karijeri je imao 299 mečeva, 272 završio je pobjedom, izgubio 16, a 11 je završeno bez pobjednika.

Posljednji intervju medijima dao je za Blic:

„Jedina rečenica koju je Marijan izgovorio tečno, bez ikakvih poteškoća za gotovo dva sata, bila je: „Ja volim Banjaluku“. I zaista, Marijan je često govorio koliko voli Banjaluku, još od dana kada je sa 16 godina došao u ovaj grad i kada je smješten u hotel „Palas“. Bio je omiljen u Banjaluci, ikona sporta, voljele su ga i žene i muškarci, i stari i mladi.“