Sve gora demografska slika u Banjaluci: Prvačića u područnim školama sve manje

05.10.2021. | 20:38

U Banjaluci, prema procjenama, osnovne škole pohađa oko 18.190 učenika. Ove školske godine upisano je 1.896 prvačića. Reklo bi se, mali broj u odnosu na broj stanovnika u najvećem gradu Srpske.

Ali ova brojka i ne treba da čudi, obzirom da sve više porodica sa djecom odlazi iz zemlje za boljim sutra.

Neke osnovne škole, naročito područna odjeljenja smještena u prigradskim i seoskim sredinama, godinama bilježe sve manji broj đaka.

Što upisanih, što onih koji napuštaju školu, jer školovanje započinju negdje tamo, u nekoj drugoj zemlji.

Treba uzeti u obzir i da je đacima iz sela, zbog loše povezanosti autobuskih linija i loših puteva, teže dolaziti na nastavu nego drugarima iz grada.

Tako je naprimjer, u područnu školu „Petar Kočić“ u Stričićima, koji graniče sa opštinama Mrkonjić Grad i Ribnik, ove školske godine upisan samo jedan prvačić. Po podacima iz centralne škole u Kolima, ukupno je upisamo osam učenika prvog razreda.

Područje Kola, Manjače i usputnih mjesta odavno već ima problem sve manjeg broja đaka. U škole se konstantno upisuje sve manje učenika, a generalno, na ovom području je manji broj djece.

“Taj problem je konstantan i dominantan. U centralnoj školi ima 65 učenika, u Stričićima 31, u Pavićima sedmoro. Ovo je poprilično veliko područje, široko, ali razuđeno po broju stanovnika”, kaže Aleksandra Cvijetić, pedagog Osnovne škole „Petar Kočić“ u Kolima.

I sa platoa Manjače, kao i u mnogim krajevima Srpske, primjetan je odlazak ljudi. Ponekad su to i cijele porodice.

Djeci, ali i ostalim stanovnicima ovog dijela Banjaluke, problem predstavlja i prevoz zbog čega im je konekcija sa školom otežana, prenosi Srpskainfo.

“Nema redovnih linija, a to su sela i zaoseoci koji su udaljeni. Ako su linije i redovne, one ne odgovaraju djeci koja dolaze na nastavu ili se vraćaju kući”, ističe ona.

U OŠ „Vojislav Ilić“ u Krupi na Vrbasu dugo su imali podjednak broj onih koji izlaze iz devetog i upisuju prvi razred. Ove godine, ta brojka je drugačija i 13 đaka više izašlo je iz škole, u odnosu na broj upisanih.

“Ove godine smo pali na 192 učenika. Po prvi put, od kada je škole, idemo ispod 200 učenika”, ističe direktorka ove škole Rajka Čajić. Od područnih odjeljanja imaju jednu devetorazrednu školu u Bočcu i tri petorazredne u Aginom selu, Krminama i Ledenicama.

U ovom dijelu Banjaluke, kako kaže direktorka škole, mnogi muškarci odlaze da rade  u Sloveniji. Neko od njih povede i cijelu porodicu.

“Ne idu često čitave porodice, nego je to naprosto lagani pad koji traje u Bočcu konstantno od poslijeratnih dešavanja, od kraja devedesetih. Radi se o iseljavanju ka Banjaluci, Austriji. Ljudi su i prije ratnih dešavanja radili u Austriji. U ovom dijelu nema pretjeranog iseljavanja, nema velikih rezova, ali je konstanto”, naglašava ona.

“Na osnovu podataka o broju učenika iz školske 2020/2021. godine, te broja upisanih učenika u prvi razred za školsku 2021/2022. godinu u maju i aprilu, možemo procijeniti da osnovne škole u Banjaluci pohađa ukupno oko 18.190 učenika. Preciznim podacima o broju učenika koji pohađaju osnovnu školu u tekućoj školskoj godini raspolagaćemo nakon što škole dostave Ministarstvu Godišnje programe rada, za što imaju zakonski rok do 30. Septembra”, odgovorili su u resornom ministarstvu.

U OŠ „Milutin Bojić“ u Potkozarju imaju dva područna odjeljenja, devetogodišnje u Mišinom Hanu i petogodišnje u Verićima.

“U odnosu na prošlu godinu nema nekog frapantnog smanjenja učenika, možda je manje za njih pet. Neki od njih su otišli iz škole”, kaže direktor OŠ „Milutin Bojić“ Ranko Vidović. Po njegovim podacima, osam prvčića je u Verićima, osam u područnom odjeljenju u Mišinom Hanu, a u centralnoj školi u Potkozarju njih 16.

Po podacima resornog ministarstva, na području Banjaluke ima 26 centralnih škola i 26 područnih odjeljenja. U školskoj 2020/2021. godini područna odjeljenja je pohađalo 1.437 učenika, a u školskoj 2021/2022. godini nastavu u njima, prema trenutnim procjenama, pohađa ukupno oko 1.458 učenika. -Na osnovu podataka iz školske 2020/2021. godine i procjene za školsku 2021/2022. godinu, imamo blago povećanje broja učenika u područnim odjeljenjima”, rečeno je Ministarstvu prosvjete i kulture RS.

Od školske 2015/2016. godine, kada su donesena rješenja o prestanku rada dva petorazredna područna odjeljenja, nisu donošena rješenja o prestanku rada područnih odjeljenja na području Banjaluke.