Svako nevrijeme briga za Banjalučane: Ruše se i zdrava stabla

05.01.2021. | 18:00

Jako olujno nevrijeme sa sobom uvijek donese iste probleme, padaju grane, a u gorim slučajevima i stabla, koja, pored materijalne štete, ugrožavaju živote građana ukoliko se u trenutku oluje zadese na ulicama.

Posebno je zabrinjavajuće to što pod jakim naletima vjetra padaju i zdrava stabla.

O tome svjedoči i olujno nevrijeme koje je nedavno pogodilo Banjaluku, a kada je porušeno i polomljeno 13 stabala. Na sreću, nije bilo povrijeđenih, ali strepnja i strah građana su uvijek prisutni.

Novi/stari strahovi

Da svako novo nevrijeme donosi nove/stare strahove za građane Banjaluke, potvrđuje Nikola Zgonjanin, koji, kako kaže, ne može ostati “hladan” čak ni kada je na sigurnom.

“Uvijek postoji neko ili nešto za šta strepite kada vjetar ‘fijuče’ strahovitom brzinom, pogotovo ako znate da je neko vaš u tim trenucima na otvorenom. Iako su najčešće žrtve parkirani automobili, nažalost, nevrijeme je više puta znalo odnijeti i ljudski život”, govori Nikola.

Pored materijala koji pada s kuća i krovova, ističe da su najveći strah, ipak, stabla.

“Sječa i održavanje starijih stabala se obavlja, ali svaki put nas iznenadi, jer su pod snagom vjetra znala pasti i mlađa, zdrava stable”, kaže on.

Traže objašnjenje

Iako svjesni opasnosti udara jakih vjetrova, mnogi građani nemaju mogućnosti da se uvijek sklone na sigurno, pa se tako moraju suočavati s opasnostima koje oluja donosi.

“Pod udarom jakih vjetrova, grane pucaju, razbijaju automobile, pada materijal s različitih objekata, a ja sam, zbog obaveza, za vrijeme oluje koja se nedavno dogodila, bio prinuđen da se krećem, bez obzira na to što se ni najmanje nisam osjećao sigurno”, govori Slaven Petković.

Zabrinuti građani u ovakvim situacijama obično traže objašnjenje nadležnih, ali i očekuju od njih da se preduzmu odgovarajuće mjere kako se slične situacije ne bi ponavljale.

Analize

Iz Grada stižu informacije da su u proteklom periodu urađene dvije analize određenih drvoreda u Banjaluci.

“Na osnovu tih analiza smo u posljednje dvije godine uradili sanaciju drvoreda, gdje su studije pokazale da ima problema. Mi smo u skladu s raspoloživim sredstvima reagovali”, kazali su u Odjeljenju za komunalne poslove i napomenuli da će se aktivnosti nastaviti i u budućnosti, ali da će zavisiti od novca koji budu imali za te namjene.

Kada je u pitanju posljednje nevrijeme, poručuju da je većina stabala koja je vjetar srušio bila zdrava.

“Često se dešavalo da ih je vjetar bukvalno izvalio iz korijena, što se i ranije znalo dešavati za vrijeme nevremena. U tim prilikama su posebno stradala crnogorična stabla, čije krošnje stvaraju veći otpor vjetru i zbog toga dolazi do izvaljivanja“, naveli su u ovom Odeljenju.

Klima

Kažu da je zabrinjavajuće to što se zdrava stabla ruše, ali dodaju da je došlo do promjene klime, te da je to imalo uticaja na trenutnu situaciju.

Napomenuli su da ne leži sva odgovornost na Gradu.

“Imali smo veći broj stabala koja su pala i napravila štetu, ali ona nisu bila na javnim površinama, već u privatnim dvorištima. Samim tim grad Banjaluka nema obavezu održavanja tih stabala”, rekli su u ovom Odjeljenju.

Profesor na Šumarskom fakultetu, Jugoslav Brujić, ističe da najveći problem leži u nepoznavanju stanja stabala, a rad na tom problemu bi, kako kaže, zasigurno umanjio probleme koje donose jaki vetrovi.

“Oluje su se uvijek dešavale i dešavaće se. Problem je nezainteresovanost Grada da zna stanje svakog drveta, te uporno izbjegava izradu baze koja bi jasno ukazala na to šta je hitno, šta je manje hitno i šta nije uopšte hitno”, govori Brujić za Srpskainfo.