Stara “Toplana” u velikim finansijskim problemima: Zbog duga prema IRB-u upitno grijanje u Banjaluci

22.08.2023. | 16:29

Stara banjalučka „Toplana“ u velikim je finansijskim problemima, a to bi trebalo da zabrine sve korisnike grijanja u gradu iako ovo preduzeće od 2018. godine ne upravlja tim sistemom.

Naime, oni su „Eko toplanama“, a koje su preuzele njihovu djelatnost, iznajmili opremu, objekte i infrastrukturu koja je založena i na koju pravo ima Investiciono – razvojna banka Republike Srpske koja je otkupila obveznice „Toplane“, a koja je novac iskoristila za gradnju rejonskih kotlovnica.
U korist IRB-ovog Fonda za restituciju založeni su objekti i zemljište vrijedno 19,3 miliona maraka i mašinska oprema vrijedna nešto preko osam miliona maraka.
U „Toplanama“ poručuju da im je likvidnost ugrožena te da obaveze prema IRB-u više ne mogu plaćati, te pozivaju grad da ih preuzme, jer će u suprotnom doći do velikih problema, prenosi Capital.
„Ukoliko Grad ne preuzme obavezu prema IRBRS od „Toplane“, ista će ući u problem nelikvidnosti. U slučaju neizmirivanja obaveza banka će aktivirati Ugovor o zalogu, a time će naredna grejna sezona biti upitna“, upozorovaju u ovom preduzeću.
Prema njihovom mišljenju Grad bi trebao preuzeti obavezu prema IRB-u po osnovu prve emisije obveznica od koje su građene kotlovnice.
„Toplana“ je otplatila 5,9 miliona maraka, ali ostaje dug od nepunih devet miliona maraka.
Mjesečna rata trenutno iznosi 136.086 KM, a njihov redovni priliv je jedino zakupnina od „Eko toplana“ od 500.000 KM na godišnjem nivou.
„Okvirnim zakonom o zalozima je određeno da založni povjerilac može pokrenuti postupak izvršenja, koji podrazumijeva i prodaju založene imovine, ukoliko „Toplana“ kao založni dužnik, ne bude uredno izvršavala svoje obaveze. „Toplana“ neće moći izmirivati svoje obaveze po osnovu emitovanih obveznica, čijom emisijom je pribavljen novac za izgradnju rejonskih toplana na drvnu sječku“, navode oni.
Tvrde da je Grad dužan da preuzme ovu obavezu jer se kroz Ugovor o strateškom partnerstvu, 2017. godine sa firmom „IEE“ koja je jedan od osnivača „Eko toplana“ obavezao da će riješiti obaveze stare „Toplane“ i obezbijediti njenu funkcionalnost jer je ona sastavni, neizostavni dio toplifikacionog sistema.
Inače, na narednom skupštinskom zasjedanju naći će se izvještaj o poslovanju „Toplane“ u prošloj godini. Prema tom izvještaju ovo preduzeće je imalo poslovni gubitak od 940.000 maraka.
U upravi ovaj rezultat pravdaju dešavanjima iz prethodnog perioda i nagomilanim obavezama. Samo po osnovu kamata na obaveze iz prethodnog perioda morali su da plate 1,3 miliona KM.
„Da nije bilo ovih rashoda na teret tekućeg perioda, ostvareni finansijski rezultat ne bi bio negativan“, navode u „Toplana“.