Stanivuković nakon sjednice: Sačuvali smo funkcionisanje javnog prevoza bez SNSD-a

19.07.2022. | 19:39

Uz podršku drugih odbornika, uspjeli smo da izglasamo održivi javni prevoz i u naredim mjesecima, rekao je gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković nakon okončane 16. sjednice Skupštine Grada.

“To je važno da kažemo, da smo uspjeli da sačuvamo funkcionisanje javnog prevoza bez SNSD-a, te da ne moramo svaki mjesec da damo pola iliona KM, ne zato što ne želimo, nego zato što nemamo odakle. Sa ekonomske strane mi smo uspjeli ono što je značajno za Banjaluku. SNSD je predložio amandmane na ovu odluku, kojim su tražili sredstva koja mi nemamo. Ipak, važno je reći da će i ovaj put Grad preuzeti 80 odsto tereta na sebe, a imaćemo javni prevoz, neće stati. Preuzećemo teret postkupljenja na sebe za studente, srednjoškolce i penzionere. To je suština”, rekao je gradonačelnik Banjaluke na konferenciji za novinare.

Dodao je kako je javni prevoz svakako najveći interes grada, te da bez toga nema funkconisanja grada.

“Odvijanje javnog prevoza je bilo upitno u narednom mjesecu. Ja sam se trudio da na sve moguće načine ne dozvolim da ostanemo bez javnog prevoza, iako su nas tjerali tim putem. Bitno je da kažem da će Grad nastaviti da finansira karte za učenike iz porodica sa 4 i više djece, popuste za penzionere i slično. Izmjena cjenovnika koji je usvojen je u pogledu radničkih karata, ali već je 90 odsto preduzeća pristalo da to plati za svoje radnike, da oni preuzmu teret poskupljenja”, dodao je on.

Još jedna bitna odluka koja je usvojena na današnjoj sjednici tiče se povećanja stipendija za studente i srednjoškolce.

“Povećavamo stipendije za srednjoškolce i studente za 20 odsto. Za tu namjenu iz gradske kase izdvajamo 400.000 KM. To se odavno nije desilo, oko 15 godina. Pored besplatnih udžbenika i olakšica za javni prevoz, sada povećavamo i stipendije”, dodao je gradonačelnik Stanivuković.

Dodatno, kaže gradonačelnik, podržana je i odluka prema kojoj je investitor koji gradi kolektivni stambeno-poslovni objekat, kolektivni stambeni objekat ili poslovni objekat površine veće od 1.000 kvadrata, dužan da obezbijedi sadnju jednog drveta na svakih 500 kvadrata površine.

“To je dužan svaki investitor da uradi. Na taj način ćemo da oplemenimo centar grada, kako uži tako i širi, aleje. Kada svemu tome dodamo ljetnju i jesenju sadnju, svakako je jasno da je želja Grada da sačuva epitet zelenila”, dodao je on.

Od spomen – obilježja gradska administracija, poručuje gradonačelnik, ne odustaje, te su tako već reagovali i predložili izmjenu regulacionog plana.

“Mi ne želimo da odustanemo od Centralnog spomen – obilježja. Krenuli smo u tu proceduru, jer još živi ideja da to započnemo. Mnoge stvari nisu do nas, ali daćemo sve od sebe da to ostvarimo”, istakao je gradonačelnik.

Poručio je kako će ovu Odluku Ustavnog suda iskoristiti kao temelj kako bi se ispitao izgled čitavog centra grada.

Osvrnuo se i na još jednu, maratonsku sjednicu, sa koje su i ovaj put skinute mnoge tačka sa dvnevnog reda.

“Banja Luka prolazi kroz jedan težak period. Sve važne odluke koje donose prihode našem gradu su skinute. Sada imamo i Odluku Ustavnog suda koja je oborila regulacioni plan za centar grada i dovela Banjaluku u probleme. Skinuta je odluka i o neradnoj nedjelji, nismo imali priliku ni raspravljati o njoj. Opet nećemo imati najveći park, rekonstrukciju toplovodne mreže”, rekao je gradonačelnik.