Slika Banjaluke od koje boli duša: I beba od tri mjeseca trebala pomoć nadležnih službi

07.02.2022. | 08:06

Prihvatna stanica za djecu zatečenu u skitnji i prosjačenju je u proteklih 15 godina rada zbrinula svake godine gotovo 40 maloljetnika kojima je bio potreban hitan i kratkotrajan smještaj.

Tako su naveli za “Nezavisne” iz Udruženja “Nova generacija”, u sklopu koje funkcioniše prihvatna stanica.

Kako su dalje istakli, usluga je osnovana kao reakcija na veliki broj maloljetnika koji su svoje vrijeme provodili na ulicama grada, gdje su bili izloženi skitnji i prosjačenju.

“U posljednje četiri godine u naše prostorije je smješteno više od 90 maloljetnika, od čega ih je samo prošle godine bilo 18, dok je 2020. godine bilo smješteno njih 33”, kazali su u ovom udruženju. Dodali su da je 2019. godine kratkotrajni boravak bio ostvaren za 24 maloljetnika, a 2018. godine je izvršen smještaj 18 maloljetnika.

“Broj smještaja je drugačiji iz godine u godinu, a uslovljen je mnogobrojnim faktorima koji utiču na stanje u našem društvu”, naveli su iz ovog udruženja. Prema njihovim riječima, kratkotrajno sklonište najčešće pružaju djeci koja su bila žrtve bilo kojeg oblika nasilja, djeci bez roditeljskog nadzora te djeci zatečenoj u skitnji i prosjačenju.

“Utočište često pružamo djeci koja su potencijalne ili identifikovane žrtve trgovine ljudima”, naveli su u ovom udruženju. Prema njihovim riječima, najmlađi korisnik je bila beba od tri mjeseca, koja je smještena sa majkom.

“Veliki broj maloljetnika smještenih u naše prostorije je uključen u kriminalne aktivnosti prinudnog rada i iskorišćavanja kroz prosjačenje na ulicama, a dosta njih potiču iz drugih gradova”, kazali su u ovom udruženju. Dodali su da pri pronalasku maloljetnika identifikaciju vrši Policijska uprava na području grada, koja o tome obavještava JU Centar za socijalni rad, čiji stručni saradnici izlaze na teren i riješe smještaj.

“Tokom prijema maloljetnika prvo se utvrđuje njihov identitet i odakle potiču, zatim se zadovoljavaju njihove osnovne biološke potrebe kao što su hrana, higijena, odjeća i obuća”, kazali su u ovom udruženju.

Dodali su da djeci pružaju konstantnu podršku i pomoć te ih pripremaju za odlazak iz prihvatilišta kada za to dođe vrijeme.

“U zavisnosti od specifičnih razloga smještaja korisnici se u roku od pet dana predaju radnicima nadležnog Centra za socijalni rad ili roditeljima, odnosno starateljima”, naglasili su u ovom udruženju.