Sjećanje na zločin: U Banjaluci otvorena izložba o nepopisanim žrtvama Holokausta u ustaškoj NDH

19.03.2024. | 21:36

U Jevrejskom kulturnom centru “Arie Livne” u Banjaluci večeras je otvorena izložba “O nekim nepopisanim žrtvama Holokausta sa prostora Nezavisne Države Hrvatske /NDH/” autora Miloša Damjanovića, saradnika Javne ustanove Spomen-područje Donja Gradina.

Damjanović je u izjavi novinarima rekao da se izložba sastoji od 18 panoa na kojima su istaknuti vizuelno-tekstualni biografski sadržaji o 30 Jevreja koji su rođeni ili su živjeli na prostoru NDH, a za koje postoje indicije da su nastradali u Holokaustu, iako nisu registrovani među žrtvama i preživjelima.

“Izložba ima dodirne veze sa Holokaustom na ovim prostorima, odnosno na prostoru nekadašnje NDH. Riječ je o nekim za sada još uvek neregistrovanim, nepopisanim licima jevrejskog roda sa ovih prostora koji su rođeni na prostoru NDH i dočekali izbijanje Drugog svetskog rata na istom prostoru, a kojih nema evidentiranih među nastradalima, ali takođe i među preživelima”, rekao je Damjanović.

On dodaje da postoje pokazatelji koji mogu da ovakve žrtve klasifikuju dodatnim istraživanjem i ustanovljavanjem njihovog sigurnog epiloga životnog, odnosno sigurne životne sudbine u jednu ili drugu kategoriju.

“Izložba ima veliki značaj s obzirom na to da popis žrtava rata na prostoru Jugoslavije nikada nije valjano odrađen, odnosno nije u potpunosti nikad završen. Tu je bilo dosta propusta, što namernih, što slučajnih i ovakva izložba možda na najbolji način svedoči i dokazuje potrebu da se nastavi sa istraživanjem i da se samim tim oda i dužna pažnja svim žrtvama rata i da se stavi tačka ili začepe usta svim onim negatorima Holokausta ili svima onima koji imaju tendenciju da minimalizuju žrtve sa ovih prostora”, kaže Damjanović.

Direktor Spomen-područja Donja Gradina Tanja Tuleković rekla je u izjavi novinarima da je izložba sinteza dugogodišnjeg i iscrpnog rada autora na ovu temu, kojoj je prethodio tekst sa istim nazivom objavljen u osmom broju časopisa “Topola”.

Tulekovićeva je istakla da je značajno da se ovom izložbom dokazuje da nisu popisane sve žrtve Holokausta i ustaškog zločina i genocida.

“Nama predstoji jako veliki trud, rad i posao i nije kasno da mi sve te žrtve popišemo i da im vratimo lice, a upravo je ova izložba jedan od načina kojim mi dokumentujemo da to možemo, danas, skoro 80 godina nakon proboja iz zloglasnog koncentracionog logora Jasenovac”, istakla je Tulekovićeva.

Izložbu prati katalog čiji je izdavač Javna ustanova Spomen-područje Donja Gradina u kojem je navedena faktografija, biografski podaci o 30 Jevreja nastanjenih na tlu NDH čija je životna sudbina nepoznata.