Roditelji u problemima: Tačno u podne tete u banjalučkim vrtićima stupaju u štrajk

10.07.2025. | 07:16

Zaposleni u Centru za predškolsko vaspitanje i obrazovanje Banjaluka danas stupaju u generalni štrajk, a to praktično znači da će oko 2.500 djece, koja pohađaju 32 javna vrtića, morati najkasnije do 12 sati otići kući.

Roditelji se hvataju za glavu, jer to bi mogao biti tek početak agonije. Sve su prilike da će štrajk teta potrajati i poslije dvonedeljnog kolektivnog godišnejg odmora i da će se mame i tate sa istim problemima boriti i u avgustu i septembru.

Ipak, većina Banjalučana zavidi ovim sretnicima, koji su, bilo preko štele ili na regularan način, uspjeli da upišu svoju djecu u javne vrtiće, gdje je mjesečna cjena skromnih 165 KM po djetetu.

Većina mališana pohađa i do tri puta skuplje privatne vrtiće, ne zato što su  im tate i mame snobovi, nego zbog toga što je javnim vrtićima nema dovoljno mjesta: samo prošle godine ispod crte je ostalo 2.300 djece, a ove godine bi broj prekobrojnih mogao biti i veći.

Štrajk teta jedan je od izazova sa kojima „sretni dobitnici“ mjesta u javnom vrtiću moraju računati.

Nezadovoljstvo zaposlenih u Centru za predškolsko se kuva već mjesecima.

Kako je više puta isticala predsjednica Sindikalne organizacije Slađana Mišić, plate koje su „na granici minimalca“ nisu prihvatljive za vaspitače, vaspitačice i ostale radnike Centra koji brinu o onom najvrijednijem što Banjaluka ima.

Nakon protesta na Trgu Krajine i štrajka upozorenja, ostalo im je, kažu, još samo da obustave rad i djecu pošalju kući.

Sindikalci su poručili da im je žao što roditeljima prave problem, ali da od svojih zahtjeva odustati neće. A njihov zahtjev je povišica od 20 odsto.

Petar Jokanović, direktor Centra za predškolsko, koji je i odbornik većinske koalicije u Skupštini Grada Banjaluka potrudio se da se u budžetu, uz već predviđenih 20 miliona KM za javne vrtiće, nađe i dodatnih 1,6 miliona KM, kako bi se ispunili zahtjevi sindikata.

Kao i što obično u Banjaluci biva i ova se priča zakomplikovala zbog komplikovane kohabitacije u gradskoj vlasti. Skupštinom Grada suvereno vlada SNSD i njegovi partneri, uključujući i Socijalističku partiju koja „drži“ javne vrtiće.

Ali, gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković je istovremeno i lider PDP, stranke koja je bar nominalno u žestokoj opoziciji prema SNSD.

– Odbornici većine su se usaglasili, predali smo inicijativu i naveli sa kojih pozicija  se mogu realocirati sredstva u iznosu od 1,6 miliona KM za Centar za predškolsko. Spremni smo da sazovemo vanrednu sjednicu i  izglasamo tu odluku, ali to ne možemo učiniti dok gradonačelnik ne predlozi akt, o kojem ćemo se izjašnjavati – kaže predsjednik Skupštine grada Banjaluka Ljubo Ninković (SNSD).

Na potezu je, dakle gradonačelnik Stanivuković i od njega zavisi da li će i kada „tete“ dobiti povišicu.

Šta će odlučiti još se nagađa, ali se juče nije pojavio na pregovorima sa predstavnicima sindikata i rukovodstva Centra za predškolsko vaspitanje – poslao je svoje saradnice. Od dogovora, očekivano, nije bilo ništa.

Atmosferu je dodatno dosolio predsjednik Gradskog odbora SNSD Vlado Đajić koji je Draška Stanivukovića javno nazvao štetočinom, istovremeno ga pozivajući da “odmah sazove sjednicu Skupštine grada i uputi prijedlog o povećanju plata vaspitačima.”

A od te povišice zavisi mnogo toga. Prvo, ako se plate ne povećaju štrajk u javnim vrtićima će se nastaviti i nakon dvosedmičnog kolektivnog godišnjeg odomora. A to znači da će roditelji imati pun koš problema i u avgustu, a možda i na jesen.

Drugo, od povišice u javnim vrtićima, zavise i plate teta u privatnim predškolskim ustanovama, a od njihvih plata zavise i cijene usluga u privatnim vrtićima.

Dakle, ako tete u Centru za predškosko dobiju povišicu, neminovno će poskupjeti ionako preskupi privatni vrići u kojima se cijene kreću i do 520 KM mjesečno.

I to je ono što Drašku Stanivukoviću stvara glavobolju, koja ga sprečava da stavi potpis na prijedlog za povećanje davanja javnim vrtićima iz gradskog budžeta. Ako privatni vrtići poskupe, roditelji će tražiti i povećanje subvencija, koje za sada iznose 150 KM po djetetu, iako je gradonačelnik, u predizbornoj kampanji, obećao 200 KM mjesečno.

Ali, to nije sve. Povećanje plata u javnim vrtićima, ma koliko opravdano bilo, može na volšeban način uticati na djecu i roditelje koji su u ovoj vrtićkoj priči, najviše na udaru diskiminacije.

Naime, djeca koja su u privatne vrtiće upisana od početka ove godine nisu dobila ni marku subvencija, a kako je poručeno iz Gradske uprave, neće ih ni dobiti, sve dok privatne predškolske ustanove ne potpišu ugovore sa gradom za 2025. godine, prenosi Srpskainfo.

U tim ugovorima privatni vrtići bi se, između ostalog, obavezali da neće povećavati cijene. Vlasnici vrtića, naravno, izbjegavaju da to učine, jer „strahuju“ od povećanja plata. I tako se vrteška nastavlja. Roditeljima, naravno, ostaje vrtoglavica.