Registrujte gazdinstvo za podsticaj iz gradske kase: U pripremi baza podataka

22.12.2020. | 19:25

U bazi podataka Centra za razvoj poljoprivrede i sela registrovano je oko 1.000 gazdinstava. Samo oni poljoprivrednici koji se registruju do kraja ove godine će imati mogućnost da konkurišu za subvencije grada u 2021. godini.

Oni koji se ne registruju do 31. decembra to će moći uraditi tokom iduće godine, ali će za novac koji izdvaja grad Banjaluka za unaprijeđenje poljoprivrede, moći konkurisati tek u 2022. godini.

– Mi u decembru pravimo plan za iduću godinu. Zato smo i postavili ovakav rok, da bi mogli na vrijeme pripremiti program rada ove ustanove za 2021. godinu. Taj plan, između ostalog, predviđa i plan utroška subvencija za poljoprivredu –objasnio je za Srpskainfo direktor Centra Draško Ilić.

Kaže da je izrada ove baze podataka pokrenuta iz više razloga.

Jedan je da se statistika uskladi sa situacijom na terenu.

– Mi raspolažemo sa podacima iz APIF-a, prema kojima imamo više od 2.000 registrovanih poljoprivrednih proizvođača. Konstatovali smo da ti podaci često ne odgovaraju stvarnom stanju na terenu, jer je došlo do raseljevanja stanovništava, prodaje imanja ili slično. U međuvremenu su se registrovali novi, tako da je to išlo u pravcu, da smo teško mlogli reći  koliko gazdinstava imamo na teritoriji grada i koliko se stvarno bavi poljoprivredom – precizirao je Ilić.

Drugi razlog je, kako kaže, da podsticaji koje dodjeljuje grad Banjaluka dođu na prave adrese, poljoprivrednih proizvođača koji se stvarno bave tom djelatnosti.

– Imali smo slučajeve da se na javne pozive javljaju svi oni koji imaju ispunjen uslov, registracija u APIF –u,  a nisu funkciji. Zato taj dokaz iz APIF-a za nas nije više validan dokumenat. Radi se o budžetskim sredstvima grada i naša je želja da ta sredstva završe kod poljoprivrednih proizvođača kojima su potrebna – kazao je Ilić.

Pored same evidencije poljoprivrednih proizvođača ova baza podataka treba da obezbijedi i druge važne informacije.

– Baza podataka će sadržavati svojevrsnu “ličnu kartu” svakog gazdinstva. Već dva mjeseca naše komisije obilaze prijavljena domaćinstva prikupljamo podatke, evidentiramo objekte, mehanizaciju, tako da ćemo i na kraju znati koliko imamo traktora na teritoriji grada, stočnog fonda, koliko zasijanih površina imamo, koje su to kulture, da li imamo tržišne viškove, koje i koliko. Sve te podatke ćemo imati i to će nam pomoći da bolje planiramo ulaganje u poljoprivredu i da ta sredstva dođu u ruke onih kojima su namijenjena – naveo je Ilić.