
Radenko Komljenović: Olakšice dobilo više od 2.000 preduzetnika
08.10.2020. | 10:15Od početka krize uzrokovane virusom korona grad i Odjeljenje za privredu omogućili su ostvarivanje prava na subvencije po mnogim osnovama za preduzetnike kojima je zabranjeno, ograničeno ili otežano bavljenje djelatnošću usljed pandemije.
Rekao je ovo u intervjuu za “Glas Srpske” načelnik Odjeljenja za privredu Radenko Komljenović i dodao da je javni poziv za subvencije otvoren od 16. aprila do kraja godine.
Kako su grad i Odjeljenje za privredu reagovali na ekonomske probleme izazvane virusom korona?
Poslovnim subjektima, sa sjedištem na teritoriji grada, kojima je zabranjeno, ograničeno ili otežano obavljanje djelatnosti, kao i zakupcima poslovnih prostorija koji su u ugovornom odnosu s gradom, omogućeno je ostvarivanje prava na subvencije i to za iznos komunalne takse za isticanje poslovnog imena, za iznos naknade za zauzimanje javne površine, za iznos redovne kamate na kredite, odobravanje moratorijuma u otplati duga, oslobađanje plaćanja zakupnine i subvencija kamata na kredite. Donesena je i odluka o dodjeli subvencije privrednim subjektima koji obavljaju javni prevoz putnika u gradu s ciljem prevazilaženja negativnih posljedica izazvanih pandemijom. Do sada je pravo na subvencije ostvarilo više od 2.000 privrednih subjekata, za šta je obezbijeđeno oko 1,5 miliona KM.
Kakva je situacija sa poslovnom zonom u Ramićima, kakvi su dalji planovi? Ima li zainteresovanih stranih investitora?
Grad realizuje Program mjera podrške razvoju preduzetničke infrastrukture i kroz razvoj poslovnih zona. Poslovna zona “Ramići” je oblik organizovanja prostora namijenjen za uspješno i olakšano poslovanje, gdje su svi resursi stavljeni u funkciju novih investicija, rasta i zapošljavanja. Od osnivanja je uloženo oko 15,5 miliona KM. Planirani su novi javni pozivi za prodaju ili dodjelu u zakup poslovnih prostora, za šta postoji interesovanje. Do sada je u poslovnu zonu “Ramići” ušlo 15 privrednih subjekata. U toku je izgradnja nove poslovne zone “Jelšingrad”, čiju izgradnju grad finansira na dvije lokacije površina od 2,4 i 2,6 hektara. Grad je nedavno oglasio prodaju putem licitacije dvije atraktivne parcele radi izgradnje novih proizvodnih objekata u poslovnoj zoni “Jelšingrad”, budući da je zona u Ramićima skoro već popunjena. Pravo učestvovanja imaju privredni subjekti registrovani za obavljanje proizvodne djelatnosti.
Ističe mandat aktuelnoj vlasti u Banjaluci. Šta smatrate najznačajnijim dostignućima koja ste ostvarili u svom resoru?
Grad je dobio prestižni BFC sertifikat namijenjen gradovima sa povoljnim poslovnim okruženjem, a on predstavlja skup alata koji omogućava gradu da pruža bolje usluge građanima, privredi i javnom sektoru. Ovim sertifikatom grad unapređuje kvalitet usluga i informacija, koje lokalna samouprava pruža privrednicima i stranim investitorima. Tu su i projekti za razvoj privrede i uvođenje subvencija za privrednike. Grad već godinama iznosom od milion KM subvencioniše samozapošljavanje preduzetnika, nabavku osnovnih sredstva, prekvalifikaciju radnika i uvođenje standarda kvaliteta, te subvencije opremanja kabineta srednjih stručnih škola. Posebno treba istaći projekte podrške u oblasti poljoprivrede. Resorno odjeljenje imalo je značajno učešće u donošenju Strategije razvoja grada za period 2018-2027. godine.
Procedure
Kako sada izgledaju procedure za registraciju preduzetnika, koliko je vremena potrebno za to i koje sve olakšice imaju privrednici u Banjaluci?
Proces registracije preduzetnika je maksimalno pojednostavljen. Po predaji kompletnog zahtjeva, Odjeljenje za privredu izdaje rješenje u roku od 48 sati. Preduzetnici koji prvi put registruju djelatnost oslobođeni su plaćanja administrativne takse. U prvoj godini registracije oslobođeni su i plaćanja komunalne takse za isticanje poslovnog imena, rekao je u intervjuu za “Glas Srpske” načelnik Odjeljenja za privredu Radenko Komljenović.