Poštuju li vlasnici propise: Policija za pse u Banjaluci zaprimila 536 prijava

24.10.2023. | 07:04

Policija za pse ove godine je zaprimila 536 prijava građana, rečeno je “Nezavisnim novinama” u Gradskoj upravi Banjaluka.

Kako kažu, Policija za pse je od osnivanja, putem dežurnog telefona, elektronskim putem ili pismeno, zaprimila ukupno 824 prijave.

Prema njihovim riječima, službenici Komunalne policije svakodnevno, pored zaprimljenih prijava, vrše i redovne kontrole parkova, školskih dvorišta, predškolskih i zdravstvenih ustanova i slično.

“Zadatak Policije za pse jeste da kontroliše da li vlasnici pasa poštuju propise, tačnije odluku o komunalnom redu kojom je propisano držanje kućnih ljubimaca u objektima kolektivnog stanovanja, u dvorištu, način izvođenja i šetanja određenih rasa pasa, na kojim mjestima je zabranjeno izvoditi pse i na kojim se mogu slobodno puštati bez povoca i slično”, objasnili su oni.

Kada je riječ o psima lutalicama, kako dodaju, Odjeljenje za komunalne poslove izdaje nalog Higijeničarskoj službi koja vrši zbrinjavanje neregistrovanih, nevakcinisanih pasa u centralno gradsko prihvatilište, odnosno azil.

“U slučaju ugriza psa na teren izlaze Veterinarska inspekcija i službenici MUP-a”, pojasnili su iz Gradske uprave.

Podsjećamo, grad Banjaluka je u sklopu Odjeljenja za inspekcijske poslove i komunalnu policiju u avgustu prošle godine dobio Policiju za pse, koja se od tada svakodnevno bavi pitanjima koja se odnose na životinje u našem gradu.

“Cilj je bolja bezbjednost za građane, poštovanje obaveza koje imaju vlasnici pasa, ali i kontrola uslova u kojima borave životinje nakon udomljavanja. Ovo je još jedan od planova koji smo sproveli u djelo zajedno sa udruženjima za zaštitu životinja. Uredili smo azil, organizovali akciju ‘Udomi ljubav’, postavili hranilice za pse. Uradili smo mnogo kad je zaštita životinja i briga o kućnim ljubimcima u pitanju i tako ćemo nastaviti i dalje”, rekao je ranije gradonačelnik Draško Stanivuković.

Sve informacije o radu Policije za pse, ali i prijave problema, mogu da se dobiju putem brojeva telefona 065/877-031 i 051/306-464.