Popustima do novih studenata: Evo šta nude privatni fakulteti u Banjaluci

16.06.2021. | 07:30

Novi smjerovi i novi popusti – otprilike tako se privatni fakulteti sa adresom u Banjaluci bore za studente i u ovoj školskoj godini. Tome, kažu, treba dodati i kvalitet nastave, ali i to što su profesori uvijek na raspolaganju.

Na Univerzitetu za poslovne studije svemu tome dodaju i lokaciju u samom centru Banjaluke, jer je i to, kažu, prilično važno. Budući akademci imaju izbor između sedam fakulteta, jer UPS nudi poslovne i finansijske studije, primijenjenu ekonomiju, informacione tehnologije i dizajn, ekologiju, turizam i hotelijerstvo, novinarstvo i komunikologiju i pravne nauke.
Što se cijena tiče, na UPS-u, kažu, mogu da se pohvale da ih od prvog dana nisu mijenjali. Bez obzira na odabrane studije, cijena po godini je od 2.000 do 2.500 maraka.
„Iznos školarine na Univerzitetu za poslovne studije je već 16 godina isti“, kaže PR menadžer Teodora Došen. Takođe naglašava da je Univerzitet za poslovne studije reakreditovan do 2024. godine.
Na Panevropskom univerzitetu Apeiron koji je smješten u blizini fabrike obuće “Bema”, nešto drugačije cijene – najjeftiniji studij je 2.750 KM, a najskuplji 8.640 maraka, ali su ove godine uveli i 20 odsto popusta za brucoše na svih sedam fakulteta.
Na Apeironu tvrde da je njihovim studentima obezbijeđena praksa u 50 institucija širom Evrope, pa imaju i veće šanse za zasposlenje.
„Kompletan nastavni kadar prilagođen je potrebama studenata, kako bi dobili najbolji oblik obrazovanja. Takođe, vodi se računa da sve to bude usaglašeno sa tržištem rada, odnosno da oni koji izađu s doplomama za to tržište budu spremni“, kaže Marijana Stanić, službenik za osnose sa javnošću PU „Apeiron“. Njihova akreditacija važi do marta 2023. godine, ali su, napominju, u procesu reakreditacije koji još nije okončan.
Noviteta ima i na Univerzitetu za poslovni inženjering i marketing. Pored popusta od 20 odsto za upis u prvu godinu, uveli su i novi studijski program- digitalnu ekonomiju. Od pet fakulteta, najjeftinija godina je 1.900, a najskuplja 3.200 maraka.
Novi studijski program – gastronomiju i ugostiteljstvo uveli su i na Banjaluka Koledžu. Cijena svih smjerova iznosi 2.300 maraka, sa mogućnošću plaćanja na rate.

„BLC ne reklamira i ne snižava cijene školarine radi privlačenja studenata, čijim brojem smo zadovoljni“, kaže profesor Mladen Mirosavljević za BL portal.
Istu praksu primjenjuju i u Prometeju, gdje je cijena svih smjerova 2.250 maraka, uz popust za brucoše od 20 odsto.
Isti popust za nove školarce nudi i Nezavisni univerzitet Banjaluka, smješten u krugu nekadašnjeg Incela. Cijena svih smjerova na NUBL-u je tri hiljade maraka.
Konkurs za upis brucoša u novu akademsku 2021/22 biće raspisan u dva termina, u junu ili julu, a na ponekim fakultetima i u septembru.