Pomoć Banjalučanima! “Plavi telefon” zbog duplo više poziva radi pet sati duže

17.05.2021. | 15:11

Zbog duplo više poziva u odnosu na isti period prošle godine, koje dobijaju zbog sumnje na nasilje nad djecom, savjetodavna linija za djecu i mlade “Plavi telefon” produžila je radno vrijeme i od sada su dostupni svakim radnim danom od devet do 22 časa.

Dosad je “Plavi telefon” građanima bio dostupan radnim danima od devet do 17 časova, a odlučili su se produžiti radno vrijeme za pet sati kako bi uspjeli odgovoriti na sve pozive građana.

Maja Kovačević, koordinatorka savjetodavne linija za djecu i mlade “Plavi telefon”, ističe za Nezavisne da je zbog duplo većeg broja poziva van radnog vremena bilo neophodno produžiti radno vrijeme.

“Dosad smo od početka godine zaprimili više od 3.000 poziva i 10 prijava sumnji na nasilje nad djecom, što je duplo više u odnosu na isti period prethodne godine”, kazala je Kovačevićeva.

Dodaje da su van radnog vremena imali više od 900 poziva. Ona kaže da je razlog zbog kojeg su odlučili produžiti radno vrijeme i taj što imaju znatno povećan obim aktivnosti.

“Odlučili smo povećati dostupnost naše usluge i na taj način građanima omogućiti pristup kvalitetnom savjetovanju, dodatnu psihološku pomoć, podršku i zaštitu”, kazala je Kovačevićeva.

U ovom periodu, kako navodi, kada su djeca, porodice, ali i odrasle osobe zbog pandemije virusa korona izloženi svakodnevnom stresu važno je da imaju pristup kvalitetnim uslugama savjetovanja, podrške i zaštite, što im povećanjem dostupnosti usluge žele i omogućiti.

Iz “Plavog telefona” navode da im se mogu obratiti građani ako imaju bilo kakav problem o kojem žele razgovarati i sa savjetnicima podijeliti kako se osjećaju. Od decembra prošle godine savjetodavna linija za djecu i mlade “Plavi telefon” pokrenula je i uslugu anonimnog savjetovanja, putem koje djeci pomažu i savjetuju ih, jer je, kako navode, djeci ponekad mnogo lakše pisati o stvarima koje ih muče nego govoriti o njima.

“Djeca i mladi mogu da nam se obrate ako su im potrebni savjet ili informacija, ako s nekim žele da podijele neprijatno iskustvo koje su doživjeli ili se osjećaju usamljeno, imaju problema s prijateljima ili u porodici”, kazali su u ovom udruženju.

“Plavi telefon” je pokrenulo Udruženje “Nova generacija” iz Banjaluke 2013. godine, a do danas je zaprimljeno 24.400 poziva i upućeno više od 110 prijava sumnji na nasilje nad djecom.

“Plavi telefon” omogućava svim osobama iz Bosne i Hercegovine besplatno i anonimno savjetovanje putem telefona 080 05 03 05 ili četa i mejla koji se nalaze na stranici www.plavitelefon.ba.