Pilot-projekat je spreman: Banjaluka kreće u masovnu procjenu vrijednosti nekretnina

25.08.2020. | 15:20

Na području grada Banjaluka sve je spremno za pilot-projekat masovne procjene vrijednosti nepokretnosti, koji je dio švedskog donatorskog Projekta za unapređenje zemljišne administracije u BiH (CILAP), konstatovali su predstavnici Republičke uprave za geodetske i imovinsko-pravne poslove (RUGIPP), Ministarstva finansija i Gradske uprave.

Predstavnici RUGIPP, Ministarstva finansija i Gradske uprave Banjaluka danas su u banjalučkom naselju Nova Varoš prisustvovali testnom izlasku na teren radi izvođenja ovog pilot-projekta. Timovi na terenu pokazali su kako će izgledati popis pomoću aplikacije za prikupljanje podataka, čiji je osnovni cilj identifikacija nepokretnosti, saopšteno je iz RUGIPP.

Pilot-projekat krenuće iz Rosulja, a obuhvatiće i Novu Varoš, naselje Ante Jakića, Centar, Aleju Centar, Borik, odnosno dvije katastarske opštine Banjaluka šest i Banjaluka sedam, 110 ulica i oko 20.000 nepokretnosti. Masovna procjena vrijednosti nepokretnosti trebala bi započeti početkom septembra, nakon što direktor RUGIPP Bosiljka Predragović i gradonačelnik Banjaluke Igor Radojičić potpišu sporazum o sprovođenju pilot-projekta za područje grada.

Ciljevi pilot-projekta su da se popišu sve nepokretnosti na izabranom pilot-području da bi se dobio detaljan uvid u stanje nepokretnosti i kompletna usaglašenost podataka Knjige uloženih ugovora iz RUGIPP, podataka Fiskalnog registra nepokretnosti iz Poreske uprave sa stvarnim stanjem na terenu.

Nakon što je RUGIPP početkom januara 2017. godine počeo sa evidentiranjem ugovora o kupoprodaji nepokretnosti na teritoriji cijele Republike Srpske i unosom istih u sistem Registra cijena nepokretnosti (RCN) stečeni su uslovi da se započne sa popisom i procjenom vrijednosti nepokretnosti.

“Procjena vrijednosti nepokretnosti predstavlja proces određivanja vrijednosti nepokretnosti na određeni datum, korištenjem standardizovanih metoda nad svim podacima na tržištu nepokretnosti koje se posmatra”, navedeno je u saopštenju. U RUGIPP navode da je to višenamjenski sistem koji obezbjeđuje objektivnost procjene, jednakost u postupanju prema svim građanima, realnu procjenu oslobođenu privremenih i lokalnih uticaja na tržištu nepokretnosti.

Razlozi za razvoj sistema procjene vrijednosti nepokretnosti su, između ostalog, uspostavljanje novih evidencija, transparentnost kretanja cijena na tržištu, primjena međunarodnih standarda i povećanje broja investitora.

Iz RUGIPP dodaju da su institucija koja posjeduje stručne i obučene kadrove koji će u saradnji sa partnerima na projektu sprovesti sve aktivnosti do kraja 2021. godine.         Na osnovu dobijenih rezultata pilot-projekta biće predložene izmjene i dopune postojeće zakonske regulative, kako bi se omogućila efikasna uspostava i održavanje sistema za procjenu vrijednosti nepokretnosti u Republici Srpskoj.